Fitimet nga pandemia/ Kompanitë e IT-së marrin miliarda

Amazon, Apple, Google dhe Facebook kanë pasur fitime marramendëse në periudhën e pandemisë për shkak të sjelljes së përdoruesve dhe reklamave.

38 miliardë Dollarë kanë fituar të katër gjigantët e teknologjisë së informacionit në tremujorin e kaluar. Amazon e ka rritur xhiron e tremujorit krahasuar me një vit më parë me 37 përqind . “kemi pasur më shumë klientë se më parë janë shtuar blerjet në internet”, deklaroi shefi i Amazon Jeff Bezos.

Facebook përfiton në biznesin e reklamës, pasi gjithnjë e më shumë firma të vogla kalojnë tani tek shitjet online, për të rikuperuar humbjet prej krizës. Tek Google po ecën ndër të tjera biznesi me platformën e videove YouTube, teksa njerëzit po qëndrojnë më shumë në shtëpi. Ndërsa në kohët e punës nga shtëpia dhe mësimit online, Apple po fuqizohet në biznesin me kompjuterët Mac dhe iPads.

Një gjë e tillë nuk vlen sakaq për ekonominë në tërësi. Sipas të dhënave, ekonomia më e fuqishme e Europës, ajo gjerman mund të pësojë humbje për disa vite prej koronavirusit.

“Zhvillimet aktuale të pandemisë japin shkas për shqetësim, që pasojat akute dhe ato afatgjata do të jenë më të rënda nga sa parashikohej muajt e kaluar”, thuhet në një parashikim të krizës nga Sipërmarrja e Berlinit për Studime Ekonomike dhe Konsulencën. tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

364 thoughts on “Fitimet nga pandemia/ Kompanitë e IT-së marrin miliarda

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *