Grupi i Punës i Shtëpisë së Bardhë paralajmëron për përhapje “të vazhdueshme” të COVID-19

Grupi i Punës i Shtëpisë Bardhë përkoronavirusin po paralajmëron për një përhapje vazhdueshme virusit, veçanërisht gjysmën perëndimore vendit.

Sipas njoftimeve, anëtarët e grupit punës pobëjnë presion për masa agresive për fremuarpërhapjen e virusit.

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar shumë se 8.9 milion raste me COVID-19 dhe kanë regjistruar shumë se 228,000 vdekje deri premten, sipas dhënave Universitetit Johns Hopkins.

“Ne vazhdojmë shohim një përhapje pandërprerë dhe gjerë komunitete pjesënqendrore vendit. Kjo do kërkojë masa agresivepër kontrolluar si përhapjen e pudkshme ngarastet pa simptoma, ashtu edhe rastet me simptomat“, thuhet një raport grupit punësdrejtuar njërit prej shteteve, sipas televizionitCNN.

Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive Shtetete Bashkuara, Dr. Anthony Fauci, i tha televizionitCNBC mërkurën se pandemia e koronavirusit Shtetet e Bashkuarapo shkon drejtimin e gabuar“.

Nëse gjërat nuk ndryshojnë, nëse vazhdojnë kursin ku jemi, do ketë shumë dhimbje këtëvend lidhje me rastet shtesë dhe shtrimet spital dhe vdekjet,” tha zoti Fauci, duke theksuar se numrat e rasteve ishin duke u rritur 47 shtete.

paktën shtatë shtete raportuan rritje rekordnjë-ditore rasteve enjten. Voa/ 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *