Nesër në seancë parlamentare ligji për ndihmë financiare për punëdhënësit nga paketa e katërt anti kovid

Në agjendën parlamentare nesër janë ligjet sipas të cilave shteti do të jetë në gjendje të paguajë ndihmë financiare për pagën e punëdhënësve dhe të të vetëpunësuarve që kanë të ardhura të reduktuara njofton slobodenpecat.

Ndihma sigurohet në paketën e katërt të masave dhe llogaritarët në një konferencë për shtyp javën e kaluar shprehën pakënaqësinë me vonesat në ligje, sepse, siç thanë ata, ata tashmë duhet të bëjnë llogaritjet për pagat dhe nuk ka kaluar asnjë zgjidhje ligjore.

Me Projektligjin për Ndihmën Financiare për Punëdhënësit, ata mund të marrin ndihmë për pagat e punëtorëve për muajt Tetor, Nëntor dhe Dhjetor, nëse kanë ulje të mesatares mujore të të ardhurave totale të realizuara në periudhën nga Prilli i këtij viti deri në Tetor, pra Nëntorin, ose dhjetor, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në këtë mënyrë, për zvogëlimin e të ardhurave nga 30 në 45 përqind, ndihma për punëtor është 14,500 denarë, për të ardhurat e reduktuara nga 40,01 në 50 përqind mbështetja është deri në 15,955 denarë, për zvogëlimin nga 60,01 në 70 përqind ndihma është 18,856 denarë, nga 70,01 deri në 80 përqind – 20,320 denarë dhe për të ardhura të reduktuara prej mbi 80 përqind, shuma e mbështetjes financiare është deri në 21,776 denarë.

Projektligji për ndihmë financiare për të vetëpunësuarit siguron ndihmë financiare prej 17,410 denarë për muajt tetor, nëntor dhe dhjetor, dhe gjendja zvogëlohet të ardhurat me të paktën 30 përqind.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Nesër në seancë parlamentare ligji për ndihmë financiare për punëdhënësit nga paketa e katërt anti kovid

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *