54 milion denarë shpërblim për nënpunësit shëndetësor të përfshirë në kovid qendrat

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja po investon vazhdimisht në punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe sistemin e kujdesit shëndetësor, i cili po lufton me një pandemi të koronavirusit për muaj me radhë.

Buxheti shtesë, i cili është në procedurë parlamentare, siguron fonde në vlerë prej 54 milion denarë për të shpërblyer të gjithë profesionistët shëndetësorë të përfshirë në trajtimin e pacientëve të infektuar me koronavirus, në qendrat kovide në Shkup dhe në spitalet në qytete të tjera në të gjithë Shteti.

Këto 54 milion janë pjesë e 243 milion denarëve gjithsej që Qeveria ka ndarë për shëndetin dhe do të ndahen për prokurimin e ilaçit Remedisivir, si dhe për prokurimin e vaksinave, testeve kovide 19 dhe nevojave të institucioneve shëndetësore publike.

33 milion euro janë siguruar me një hua nga Banka Botërore për të pajisur të gjitha njësitë e kujdesit intensiv me pajisje të reja dhe moderne mjekësore.

Në atë drejtim, ne vazhdojmë me ribalancin e Buxhetit për vitin 2020, por edhe në të ardhmen.

Vitin e ardhshëm, do të ketë një rritje prej 10% të pagave të kujdesit shëndetësor.

LSDM, si një parti e përgjegjshme, synon që pagat në shëndetin publik deri në vitin 2024 të jenë më të larta me 40 përqind nga sot, duke u rritur me 10 përqind çdo vit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “54 milion denarë shpërblim për nënpunësit shëndetësor të përfshirë në kovid qendrat

 • 08/10/2021 at 16:58
  Permalink

  Do you have a spam problem on this site; I also am a
  blogger, and I was wanting to know your situation; many
  of us have created some nice procedures and we are looking to trade techniques with other folks, be sure to shoot me an email
  if interested.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *