54 milion denarë shpërblim për nënpunësit shëndetësor të përfshirë në kovid qendrat

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja po investon vazhdimisht në punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe sistemin e kujdesit shëndetësor, i cili po lufton me një pandemi të koronavirusit për muaj me radhë.

Buxheti shtesë, i cili është në procedurë parlamentare, siguron fonde në vlerë prej 54 milion denarë për të shpërblyer të gjithë profesionistët shëndetësorë të përfshirë në trajtimin e pacientëve të infektuar me koronavirus, në qendrat kovide në Shkup dhe në spitalet në qytete të tjera në të gjithë Shteti.

Këto 54 milion janë pjesë e 243 milion denarëve gjithsej që Qeveria ka ndarë për shëndetin dhe do të ndahen për prokurimin e ilaçit Remedisivir, si dhe për prokurimin e vaksinave, testeve kovide 19 dhe nevojave të institucioneve shëndetësore publike.

33 milion euro janë siguruar me një hua nga Banka Botërore për të pajisur të gjitha njësitë e kujdesit intensiv me pajisje të reja dhe moderne mjekësore.

Në atë drejtim, ne vazhdojmë me ribalancin e Buxhetit për vitin 2020, por edhe në të ardhmen.

Vitin e ardhshëm, do të ketë një rritje prej 10% të pagave të kujdesit shëndetësor.

LSDM, si një parti e përgjegjshme, synon që pagat në shëndetin publik deri në vitin 2024 të jenë më të larta me 40 përqind nga sot, duke u rritur me 10 përqind çdo vit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *