Ministri i shëndetësisë, Filipçe i bindur: Krizën kovid19 jemi duke menaxhur mirë

Ministri i Shëndetësisë thotë se për dhjetë ditë do të shihen rezultatet fillestare të masave të reja për të parandaluar përhapjen e kovidium-19
Ne filluam me 200 teste, dhe tani laboratori në Institutin e Shëndetit Publik po bën afër 2000, kështu që kapaciteti është rritur 10 herë. Të vetëdijshëm për presionin nga periudha e mëparshme, që nga java e kaluar, disa qindra teste të tjera janë kryer në laboratorët kryesorë, ku ka presionin më të madh – Qendra për Shëndetin Publik, Instituti i Shëndetit Publik, përveç laboratorit të Institutit për Sëmundjet e Mushkërive në Fëmijë – Kozle , e cila ishte akredituar për testimin e kovid- 19.

Kjo u deklarua nga Ministri Venko Filipce në një paraqitje të ftuar në Kanal 5, duke theksuar se asnjë pacient nuk u referua nga një publik në një laborator privat. Ai tha se qytetarët nuk mund të ndaleshin për të bërë shërbime laboratorike private.

“Në fakt, më parë, një numër i madh i qytetarëve bënë analiza gjaku, test gjaku në laboratorë privatë. Ky është vetëm një shërbim tjetër që tani është shfaqur dhe qytetarët thjesht shkojnë dhe testohen në laboratorë privatë. Asnjë pacient nuk mbeti pa një test, as nuk u referua nga një shtet në një laborator privat. Veryshtë shumë e rëndësishme të dihet. Ne nuk mund të kufizojmë as qytetarët, as laboratorët të bëjnë atë që kanë bërë për vite me radhë, tani vetëm si një shërbim shtesë për testin e kovidit, dhe ne e azhurnojmë sistemin tonë çdo ditë me gjithnjë e më shumë teste. “Asnjë pacient nuk mbeti pa një provë në një institucion shëndetësor publik.”

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

19 thoughts on “Ministri i shëndetësisë, Filipçe i bindur: Krizën kovid19 jemi duke menaxhur mirë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *