Njerëzit infektohen për herë të dytë. Objektet spitalore nën presion të madh

Ka raste të infektimit të njerëzve me koronavirus për herë të dytë në vend. Ata u infektuan për herë të parë gjatë valës pranverë / verë, patën simptoma të shumta dhe u shëruan (një pjesë në shtëpi, një pjesë në spital). Megjithëse ishin kuruar, konfirmuar nga dy teste negative, por edhe nga gjendja e përgjithshme shëndetësore, tani ata marrin përsëri të njëjtat simptoma dhe testet tregojnë se ato janë pozitive.

Rasti i parë i tillë u raportua në gusht, kur një 46-vjeçar nga Shtipi, i cili dikur u shërua nga Kovid-19, u infektua përsëri brenda një kohe të shkurtër. Herën e dytë gjendja e tij ishte edhe më e rëndë, dhe ai u transferua në spital.

Për shkak të fluksit të madh të pacientëve të diagnostikuar rishtas në tetor, raste të tilla mbeten në hije, dhe deri më tani nuk ka përgjigje nëse po mbahen regjistra dhe analiza për ta. Qysh në pranverë, mjekët spanjollë paralajmëruan se disa nga pacientët që përfunduan me sukses trajtimin me teste negative, më vonë dolën përsëri pozitivë. Mjekët besuan se nuk ishte një infeksion sekondar, por një rast i “rikthimit / zgjimit të virusit” për shkak të një përgjigje të dobët imune. Shpjegimi ishte se “kur përgjigja imune ngadalësohet dhe dobësohet, virusi që mbetet në një rezervuar në trup zgjohu dhe kthehu “.

Autoritetet e brendshme shëndetësore kanë edhe më shumë arsye shqetësimi nëse vala e re e intensifikuar, përveç rasteve të reja, synon dhe kur shërohet. Sidomos nëse ndodh në një kohë kur kurba e infektimit po bëhet gjithnjë e më e vështirë dhe nuk mund të korrigjohet aspak, dhe qëllimi është të ngadalësohet vala në mënyrë që sistemet shëndetësore të mos shemben.

Objektet spitalore maqedonase aktualisht janë nën presion të madh. Deri dje, vetëm disa vende ishin të lira në spitalin modular të vendosur pranë Klinikës së Sëmundjeve Infektive, kështu që, siç u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce, tani pacientët e rinj do të pranohen në Klinikën e Neurologjisë dhe Klinikën e Dermatologjisë, ku ka mundësi furnizimi qendror i oksigjenit. Shtretër të tjerë spitalorë ofrohen në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive dhe në GKG “8 Shtatori”, si dhe në pavijonet e brendshme të disa spitaleve.

“Departamentet shtesë janë tashmë gati. Ka mjaft shtretër spitalorë dhe stafi është i gatshëm të punojë me pacientët me Covid-19. Unë kërkoj që masat e reja të respektohen. Ndryshimi në Ligjin për Mbrojtjen e Popullsisë nga Sëmundjet Infektive u miratua. Masat tani në fuqi janë masa që po zbatohen në të gjithë Evropën – kapaciteti i kufizuar i mbushjes në transportin publik, mbajtja e detyrueshme e maskave jashtë, mbyllja e restoranteve në orën 11:00, dhe rekomandimi për të punuar nga shtëpia dhe në internet është diçka që “Nëse respektohet, mund të zvogëlojë seriozisht transmetimin e virusit,” tha ministri. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Njerëzit infektohen për herë të dytë. Objektet spitalore nën presion të madh

  • 01/17/2021 at 00:09
    Permalink

    Truly no matter if someone doesn’t understand then its up to other
    viewers that they will help, so here it happens.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *