Spanja me rekord të ri, mbi 55 mijë të infektuar me kovid19 në një ditë

Një rekord 55,019 raste të reja të koronavirusit të ri u regjistruan në Spanjë në një ditë – më shumë se dyfishi i shifrës pas 25,595 djeshëm.

Numri i të vdekurve u rrit në 379, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga koronavirusët në 36,257. Spanja javën e kaluar miratoi një gjendje të jashtëzakonshme gjashtë-mujore në përpjekje për të luftuar një valë të dytë të infeksionit.

379 vdekje të regjistruara janë rritja më e madhe në një ditë të vetme gjatë valës së dytë, megjithëse është akoma larg nga gati 900 që ishin gjatë kulmit të valës së parë të pandemisë në fund të marsit.

Kërcimi i madh i infeksioneve mund të shpjegohet pjesërisht nga akumulimi i rasteve gjatë fundjavës së pushimeve tre-ditore në Spanjë, raportuan mediat lokale. Numri i përgjithshëm zyrtar i infeksioneve është tani 1,240,697, por Kryeministri Pedro Sanchez tha se totali real ishte ndoshta më shumë se tre milion, një vlerësim i bazuar në studime dhe vlerësime.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *