Testet e shpejta Covid19, nuk ka vende të lira

Testet e shpejta PCR kanë mbërritur. Nga dje u vunë në përdorim vetëm në Qendrën Shëndetësore Gjorce Petrov në Shkup. Bëhet fjalë për 4 mijë analiza të blera vetëm për këtë poliklinikë për pacientët nga kjo komunë dhe kushtojnë një mijë denarë. Datat për ditët në vijim janë tashmë të ngarkuara dhe nuk ka të vende për të paktën një javë.

Qytetarët të cilët nuk arritën të caktonin termin përmes shërbimit “Takimi im”, thonë se u duhej menjëherë të vinin në teste të shpejta rezultatet e të cilave dalin për 15 deri në 30 minuta. Të gjithë janë të detyruar të plotësojnë një raport me të dhëna personale dhe simptoma ose kontakte, dhe ata që kanë një test pozitiv nënshkruajnë një deklaratë të vet-izolimit.

Ndërkohë, nga 13 mijë analiza të shpejta që dhurohen, sot në adresën e Ministrisë së Shëndetësisë arritën në 3 mijë, të tjerët priten deri nesër. Ministria thotë se testet do të shpërndahen në 13 spitale shtetërore, përkatësisht në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup, Spitalin “8 Shtatori”, Instituti për Sëmundjet e Mushkërive në Kozle dhe Instituti për Tuberkulozin në Shkup.

Ministria e Shendetesise:

“Nuk ka asnjë pagesë për testet ultra të shpejta. “Ato do të përcaktohen përmes sistemit të regjistrimit Termini im, një algoritëm që do të jetë specifik për kategoritë që do të testohen urgjentisht, gjithmonë sipas rekomandimeve të OBSH-së.”

Ndërkohë, me paratë e planifikuara të shtetit nga ribalanci i buxhetit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë porositur edhe 100 mijë analiza të shpejta, të cilat do të jenë falas për qytetarët, por ende nuk dihet me çfarë çmimi referues do të mbulohen nga Fondi i Shëndetësisë. alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Testet e shpejta Covid19, nuk ka vende të lira

  • 05/14/2021 at 07:13
    Permalink

    I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a look on a constant basis.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *