Garë e vdekur në SHBA, Biden në avantazh të vogël

Vlerësimet nga Shtetet e Bashkuara thonë se Biden është në krye për tani, por Trump pritet të fitojë. Presidenti Trump është ankuar në Twitter se Demokratët po përpiqen të vjedhin fitoren e tij. Biden bën thirrje për qetësi.

Sipas projeksionit të fundit të Associated Press, Joe Biden aktualisht ka një avantazh prej 224 kundrejt 212 votave elektorale ndaj Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të SHBA. Për të fituar zgjedhjet e njërit prej kandidatëve është e nevojshme të fitohen 270 vota elektorale ose të deleguara të shpërndara nga çdo shtet individual federal.

Votimi është ende duke vazhduar në disa vende, dhe numërimi në shumë do të zgjasë me orë të tëra, dhe në ditët në vijim. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

24 thoughts on “Garë e vdekur në SHBA, Biden në avantazh të vogël

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *