Kulavkova nga ASHAM: Nëse heqim dorë nga e kaluara jonë, jo vetëm që do të jemi pa rrënjë, por do t’i lëmë Bullgarisë të na quaj pakicë bullgare

Nëse heqim dorë nga e kaluara jonë, jo vetëm që do të jemi pa rrënjë, por do t’i lëmë një mënyrë Bullgarisë të thotë se ne jemi një pakicë bullgare që në rrethana të caktuara historike spikati në Jugosllavi, thotë Katica Kulavkova nga MANU transmeton observer.  Sipas Kulavkova, është e paarsyeshme të kërkojmë që të anulojmë të drejtën e ndërtimit të shtetit, origjinën dhe identitetin që bazohet në atë origjinë. “Ne nuk ishim në thelb dhe de facto i njëjti popull, ne ishim dy kombe fqinje të cilët, si shumë kombe të tjerë, ishin së bashku në përbërjen e perandorive të mëdha. “Nëse ata do të ishin këtu fare në atë kohë, sepse sllavët maqedonas ose maqedonasit sllavë janë provuar të jenë autoktonë në këtë territor, ka teori të tjera për Bullgarët që unë nuk do të hyja sepse nuk jam historian,” tha Kulavkova. Ajo gjithashtu iu referua Marrëveshjes së Prespës, me të cilën, sipas saj, ne anuluam historinë duke rënë dakord se nuk kemi asgjë me antikitetin. “Pavarësisht nëse ata e kishin apo jo, ne kemi të drejtë ta eksplorojmë atë dhe sepse ne jemi pjesë e atij territori dhe ndoshta popullsia, ne kemi të drejtë ta kërkojmë atë dhe ta mbrojmë atë, ta mbrojmë atë etj.”, Tha Kulavkova. Sot në MANU u shënua 100 vjetori i vdekjes së Marko Cepenkov, dhe sipas Kulavkova mbi punën e Marko Cepenkov, sot ne mund të hulumtojmë se çfarë është specifike për kombin maqedonas diku në shekullin e 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *