Papunësia në Eurozonë u rrit në 7.4 përqind. Rrezik recesioni si rezultat i “valës së dytë” të pandemisë së koronavirusit

Ministrat e ekonomisë së zonës euro kanë paralajmëruar për një rrezik recesioni si rezultat i “valës së dytë” të pandemisë së koronavirusit dhe bënë thirrje për politikën fiskale të rregulluar të rritjes. “Shtrëngimi i masave kufizuese, natyrisht, do të ketë një ndikim në aktivitetin ekonomik,” tha Komisioneri Ekonomik i BE Paolo Gentiloni pas një konference video në Eurogroup para mesnatës të Martën.

Ai shpreson që tronditja ekonomike do të jetë më e dobët sesa në “valën e parë” të pandemisë pranverën e kaluar. “Kompanitë dhe punonjësit janë më të përgatitur për të punuar në distancë, por në të njëjtën kohë ka pasiguri në lidhje me kohëzgjatjen e valës së dytë,” tha ai, duke shtuar: “Sektori i shërbimeve, veçanërisht turizmi, kultura dhe koha e lirë, do të goditen më rëndë.” , theksoi ai. rel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

42 thoughts on “Papunësia në Eurozonë u rrit në 7.4 përqind. Rrezik recesioni si rezultat i “valës së dytë” të pandemisë së koronavirusit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *