Berlini pro fillimit të negociatave me Shkupin zyrtar, çka do vendos Bullgaria!?

Përpjekjet diplomatike vazhdojnë të afrojnë pozicionet e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në mënyrë që të mundësohet mbajtja e Sesionit të parë Ndërqeveritar me BE gjatë Presidencës Gjermane. Berlini dhe Shkupi janë për fillimin e negociatave në dhjetor, i cili u diskutua si një qëllim i përbashkët dhe interes gjatë bisedës telefonike të djeshme që Kryeministri Zoran Zaev kishte me kancelaren gjermane Angela Merkel. Në mënyrë që t’i afronte pikëpamjet më afër, Presidenti Stevo Pendarovski gjithashtu foli me homologun e tij Bullgar Rumen Radev, megjithëse nuk u njoftuan detaje të mëtejshme.

– Në bisedën telefonike midis Kancelares Merkel dhe Kryeministrit Zaev u nda interesi i përbashkët dhe i njëjti qëllim i të dy vendeve gjatë presidencës gjermane të BE, për të mbajtur Konferencën e parë Ndërqeveritare në Dhjetor si fillimi i negociatave të anëtarësimit në Maqedoninë Veriore në BE. Kryeministri Zaev theksoi se kjo është një mundësi që nuk duhet humbur dhe se angazhimi intensiv i palëve të përfshira krijon mundësi për të arritur një qëllim të përbashkët – mbajtjen e një konference ndërqeveritare për të filluar negociatat, tha Qeveria dje.

Zaev shprehu mirënjohje për angazhimin e shtuar të Presidencës Gjermane me BE, për përfshirjen personale të Ministrit të Jashtëm Heiko Maas, Ministrit të Shtetit të BE Michael Roth, si dhe për angazhimin personal të Kancelares Merkel.

Ndërsa afrohet 10 nëntori, kur BE duhet të vendosë për një kornizë negociuese për Maqedoninë Veriore, kontaktet dhe takimet e nivelit të lartë po intensifikohen për të gjetur një zgjidhje me Bullgarinë, për të cilën një kornizë negociuese në këtë formë nuk është e pranueshme. dhe njoftoi se nuk do ta miratojë atë. Gjermania gjithashtu ndërmjetësoi në këto takime, duke insistuar në mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut deri në fund të vitit, gjatë presidencës së Berlinit në BE.

Pendarovski dhe Radev diskutuan gjithashtu pozicionet e të dy vendeve dhe mundësinë e afrimit të tyre përmes telefonit, pasi Presidenti Bullgar më parë njoftoi pozicionin e tij mbi aktivitetet aktuale diplomatike midis Shkupit dhe Sofjes në profilin e tij në Facebook, duke thënë se ai pret që qeveria Bullgare të luftojë në Neni 35 i kornizës negociuese për Republikën e Maqedonisë Veriore të përfshijë pozicionin e kornizës kombëtare të miratuar unanimisht nga Asambleja Kombëtare një vit më parë. 24info/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *