Deputeti Apasiev: Me politika të tilla do të jemi komb pa shtet, do të na asgjësojnë si kurdët

Kreu i së majtës dhe deputeti Dimitar Apasiev në “Vetëm e vërteta” në Kanal 5 tha sonte se mungesa e përgjigjes nga pala maqedonase ndaj njoftimeve të vetos nga Bullgaria është e keqe.

Ai thotë se Bullgarët janë të lumtur me suksesin e Greqisë.

Apasiev është i bindur se Bullgaria nuk do të dorëzohet dhe ne kemi një diplomaci servile.

“Unë sinqerisht pres një veto, nëse jo tani do të ndjekë një veto, derisa kërkesat e tyre ekspansioniste të plotësohen,” tha Apasiev.

Ai shton se ne, ndryshe nga kombet e tjera, nuk kemi vija të kuqe.

Ai thotë se kemi pasur vija të kuqe edhe më parë, por Kryeministri Zoran Zaev dhe LSDM i lanë ato.

“Me politika të tilla ne do të jemi një komb pa shtet, ato do të na zvogëlojnë si kurdët dhe mendoj se jemi duke u shkruar me të zeza,” tha Apasiev.

Ai thotë se Sofja këmbëngul të na “bullgarizojë”. Ai i thirri ata që po negociojnë se janë paradashës dhe se ata e shitën vendin për 1000 euro.

Ai pretendon se kishte reagime në kohën e Jugosllavisë dhe se Bullgarisë iu kërkua të ndryshonte pjesë të librave shkollorë.

Apasiev thotë se vetë Marrëveshja me Bullgarinë problematizon gjuhën maqedonase.

Ai thotë se Marrëveshja e Prespës është asimetrike dhe se vetë qeveria ka ndryshuar mbiemrin maqedonas nga disa institucione.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

11 thoughts on “Deputeti Apasiev: Me politika të tilla do të jemi komb pa shtet, do të na asgjësojnë si kurdët

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *