Hashim Thaçi jep dorëheqje nga posti i presidentit të Kosovës

Presidenti i Kosovës ka dhënë dorëheqje nga posti i presidentit. Dorëheqja e Thaçit vjen menjëherë pasi u konfirmua aktakuza e Gjykatës Speciale ndaj tij. Thaçi duke theksuar se asnjëherë nuk do të lejoj që para kësaj gjykate të paraqitet presidenti i Kosovës, u shpreh se jep dorëheqje nga ky post. Ai më tej shtoi se ky është një çmim shumë i vogël për çlirimin e Kosovës.

Do të bashkëpunoj me drejtësinë, dhe nga ky moment do të jem në disponim të drejtësisë. Më shumë se kurrë ju lus dhe ju bëj thirrje që të mos e humbisni shpresën, besimin dhe durimin. Kemi fituar lirinë dhe pavarësinë, tani po ndërtojmë shtetin. Aktakuza është çmim i vogël i radhës që kërkohet të paguajmë për lirinë e vendit tone. Jam krenar që kam qenë pjesë e UÇK-së, jam krenar që bashke më aleatët tanë kemi fituar lirinë. Fitorja jonë ka nënkuptuar edhe përgjegjësi”, tha Hashim Thaçi, president i Kosovës.

“Jemi popull liridashës dhe jo popull hakmarrës”, tha Thaçi duke shtuar se Kosova ka qenë viktima ndërsa Serbia agresori.

Këtë situatë do të shndërrojmë në avantazh për të ardhmen e Kosovës. Ju lus për maturi, qetësi, për unitet dhe bashkim, të qëndrojmë të bashkuar, kjo garanton suksesin tonë. Suksesi jonë është Kosova e lirë”, tha Hashim Thaçi, president i Kosovës.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Hashim Thaçi jep dorëheqje nga posti i presidentit të Kosovës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *