Nuk ka shtretër të lirë por as personel për tu ballafaquar me kovid-19. Dje rekord të infektuarve

Spitalet në Maqedoni tashmë janë plot me pacientë të infektuar me covid-19. Sot numri i pacientëve të trajtuar me covid-19 është 843. Nuk ka më shtretër të lirë ose personel të mjaftueshëm për të pritur pacientë me kovid në institucionet shëndetësore, veçanërisht në ambientet e brendshme. Dje, 1,192 raste të reja u regjistruan me covid-19 nga 3,211 teste raporton mkd.

12 pacientë janë pranuar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në 24 orët e fundit. Gjithsej 160 pacientë u shtruan në spital, nga të cilët 130 ishin në mbështetje të oksigjenit, asnjë pacient nuk ishte në ventilim mekanik. Nuk ka vend në spitalin modular. Nëntë pozitivë dhe një fëmijë i dyshuar për covid-19 dhe 22 pacientë të rritur pozitivë dhe të dyshuar për virusin u shtruan në spital në Kozle. Tetë pacientë u pranuan në GKG “8 Shtatori”. Një total prej 79 pacientësh u shtruan në spital, nga të cilët dy ishin në një aparat respirator. Tridhjetë pacientë pozitivë dhe të dyshuar për covid-19 janë të shtruar në Institutin e TB. 70 pacientë janë të shtruar në spitalin në Manastir, dhe 52 pacientë janë në spitalin e Shtipit. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë, Strugë, Koçan, Gjevgjeli, Kërçovë, Kavadarci, 421 pozitivë dhe të dyshimtë për covid-19 u shtruan në spital. mkd/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Nuk ka shtretër të lirë por as personel për tu ballafaquar me kovid-19. Dje rekord të infektuarve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *