MPPS me njoftim: Fillon pagesa e ndihmës sociale

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale informon se nga data 06.11.2020 (e Premte) fillon pagesa e të drejtave të mbrojtjes sociale për muajin 10.2020:

• Asistencë minimale e garantuar GMP
• Ndihma financiare sociale – pagesa retroaktive
• Ndihma financiare e përhershme – pagesa retroaktive
• Kujdesi për njerëzit e tjerë
• Ndihmë financiare një herë
• Lëvizshmëria dhe verbëria
• Strehimi social
• Sigurimet shoqërore – pensioni social
• Ndihma financiare për një kujdestar
• Përfitime në të holla për një familje strehuese

Pagesa do të bëhet në tre grupe, në degët dhe degët e bankave, sipas renditjes alfabetike të përcaktuar, sipas shkronjës së parë të mbiemrit, si më poshtë: 6 nëntor – A, B, C, G, D, F, E, F, Z ,; 9 nëntor (e hënë) – И, Ј, К, Л, Љ, М, Н, О, О dhe 10 nëntor (e martë) –П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, , Ш.

Mbajtësit e kartave të debitit do të jenë në gjendje të tërheqin para në ATM bankare, të përdorin fondet për pagesa pa para në rrjetin e shitjeve ose përmes bankave elektronike dhe celulare, nga 6 nëntori 2020. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale kujton detyrimin për mbajtjen e maskës dhe mbajtjen e një distance fizike prej dy metrash. mfax/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “MPPS me njoftim: Fillon pagesa e ndihmës sociale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *