Nuk pranohen pacient të rinj, në një muaj, numri pozitiv me kovid rritet gjashtë herë, dhe numri i pacientëve të shtruar në spital pothuajse u trefishua

Pacientët që kërkojnë shtrimin në spital kthehen prapi, nuk pranohen pacientë të rinj, stafi mjekësor punon nën presion. Covid 19 mbushi spitalet, por edhe numrin e pacientëve kritikë. Deri në 13 persona janë në një aparat respirator në CGH më 8 shtator, ndryshe nga dje kur dy pacientë kishin nevojë për ventilim mekanik.

Janë 8 pranime në GKG “8 Shtatori”, dhe gjithsej 79 pacientë janë të shtruar në spital. Ka 2 pacientë në një aparat respirator. (4.11.2020)

Ka 9 pranime në GKG “8 Shtatori”, dhe gjithsej 79 pacientë janë të shtruar në spital. 13 pacientë janë në një aparat respirator. (05.11.2020)

Shëndetësia ka ndezur alarmin e kuq dhe po kërkon hapësirë ​​shtesë për t’u kujdesur për këdo me një pamje të rëndë klinike të virusit. Statistikat koronare të sotme tregojnë se ka 888 persona që marrin trajtim spitalor, dmth i gjithë kapaciteti shtesë në institucione është përmbushur. Nëse krahasojmë numrat nga një muaj më parë, kjo do të thotë që tani ka 2.5 më shumë të shtruar në spital se 1 Tetori.

I shtruar në spital

1 tetor – 362 pacientë

5 nëntor – 888 pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton se klinikat e brendshme kanë edhe 150 shtretër shtesë për pranim. Kursantët u thirrën për të ndihmuar stafin mjekësor, ndërsa nga apeli për 56 internistët privatë që punojnë me Fondin, vetëm 9 vullnetarë për të ndihmuar në trajtimin e pacientëve me kojotë. Nga ana tjetër, një problem shtesë për spitalet e brendshme është se ata kanë një numër të madh të punonjësve shëndetësorë të infektuar dhe nuk e dinë se kush do të kujdeset për pacientët.

– Pjesa e re do të varet nga stafi që do të kemi nëse mund t’i transferojmë pacientët atje në atë pjesë. Ata duhet të na lejojnë të marrim staf, infermierë dhe mjekë në mënyrë që dikush të mund të punojë atje, tha Dr. Nake Gogov, drejtor i Spitalit të Përgjithshëm Strumica.

Nga nesër, ushtria do të përfshihet me ndihmë, me urdhër të Presidentit Pendarovski.

Përveç një rritje drastike të numrit të të shtruarve në spital, shifrat tregojnë se aktualisht ka 12,762 raste aktive, që është pesë herë më shumë se një muaj më parë kur kishte 2327.

Rastet aktive

1 tetor – 2327 raste

5 nëntor – 12,762 raste. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *