Përfundimisht Bullgaria bllokon Maqedoninë e Veriut!

Kryeministri sqaroi se ishte shkelur neni 2 i Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë, e cila parashikon mbështetje nga pala bullgare për integrimin evropian të Maqedonisë

Një diskutim i nivelit ambasadorial po mbahet sot në Bruksel mbi kornizën negociuese për Maqedoninë, si dhe Shqipërinë, ndërsa këshilli ministror për të marrë një vendim është shtyrë për një javë.

Ne kemi mesazhin dhe bllokadën e parë armiqësore nga Bullgaria për kornizën e negociatave, njoftoi Kryeministri Zoran Zaev këtë pasdite, duke iu përgjigjur një pyetje gazetari pasi inspektoi tubacionin e gazit Shkup-Tetovë-Gostivar.

“Ne kemi bllokadën e parë nga Bullgaria. Sot, neni 2 i Marrëveshjes është shkelur, ne nuk kemi shkelur asgjë deri më tani. Kjo është një ndjenjë e pakëndshme. Ne duhet të jemi të zgjuar dhe ta zgjidhim mosmarrëveshjen në një mënyrë miqësore, dhe sot një mesazh jo aq miqësor u dërgua nga Bullgaria fqinje. “Hapi i parë është bllokuar.” 360 shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Përfundimisht Bullgaria bllokon Maqedoninë e Veriut!

  • 10/08/2021 at 05:16
    Permalink

    809382 681533Yay google is my world beater helped me to uncover this wonderful web site ! . 237364

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *