Pika kyçe nga konferenca për shtyp e ministrit të shëndetësisë, Filipçe

Prej nesër, 150 institucione spitalore shtesë në Klinikat e Brendshme për trajtimin e pacientëve me COVID 19;

Ne kemi koordinuar me Shërbimet e Urgjencës për akomodimin e pacientëve sipas vendeve që do të jenë në dispozicion nga nesër.

Ne kemi rritur kapacitetet e pikave të testimit në ISHP, CPH Shkup dhe laboratorin në spitalin në Kozle me 400-500 teste në ditë dhe ne përfshijmë testet e shpejta.

Do të funksionojnë 6 pika shtesë nga e hëna në Shkup sipas orarit për sa kohë duhet për të marrë një shtupë dhe për të bërë një provë të shpejtë. 500 termine shtesë në ditë do të jenë në dispozicion për të gjithë qytetarët dhe pacientët duke filluar nga e hëna.

Kanë arritur të gjitha vaksinat e gripit, shpërndarja do të bëhet gjatë fundjavës. Pikat në Qendrën Shëndetësore dhe Qendrat e Shëndetit Publik janë gati dhe vaksinimi do të fillojë të Martën.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *