VMRO DPMNE – ASH – AAA mendojnë për koalicion parazgjedhor!?

Presidenti i VMRO-DPMNe, Hristijan Mickoski në takimin e sotëm të Partive Konservatore të organizuar nga Konrad Adenauer, tha se nuk përjashtohet mundësia e një blloku më të gjerë opozitar midis VMRO-DPMNE, Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës.

“Të gjitha opsionet janë të hapura. Ne vlerësojmë si parti të djathta konservatore, parti motra brenda Partisë Popullore Evropiane së bashku me miqtë tanë këtu në Maqedoni është Aleanca e Shqiptarëve dhe Alternativa ne gjithashtu mund të kontribuojmë në të ardhmen për progres të shpejtë të vendit tonë brenda integrimit evropian, zbatimin e reformës proces natyrisht dhe praktikisht për qytetarët maqedonas pa marrë parasysh përkatësinë e tyre etnike, përkatësinë politike, megjithëse ndoshta ndonjëherë për disa tema do të thoshim mendime të ndryshme. “Por ajo që na bashkon sot është ideologjia jonë e djathtë konservatore,” tha Mickoski.

Dhe njerëzit e parë të bllokut shqiptar të opozitës me një pozicion të sinkronizuar, që vetëm një qeveri teknike me ekspertë dhe politikanë mund të kontribuojë në shpëtimin kombëtar. Sipas tyre, shumica parlamentare është e hollë dhe nuk mund të përballojë një mandat prej 4 vjetësh.

“Politikanët e tjerë nga blloku politik shqiptar që festuan eliminimin fizik të Zijadin Selës, sot janë në Qeveri së bashku me Zoran Zaev, kështu që ngjarjet e 27 Prillit sot lidhen me Qeverinë dhe aspak me opozitën. Meqenëse Qeveria kishte gjithçka që kishte, ajo filloi procedimet dhe ndoqi penalisht të gjithë ata që kishin një dorë në këtë çështje, por në të njëjtën kohë ata bënë procese të montuara politikisht në lidhje me këto ngjarje. Mos harroni se ata filluan procesin e mbylljes së Feta Alimit së bashku me tendencat që ne të largohemi nga Qeveria. “Unë nuk mund ta fajësoj VMRO-DPMNE për këtë, por LSDM dhe BDI,” tha udhëheqësi i BESA, Zijadin Sela. Standardmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *