Opozita kërkon dorëheqjen e qeverisë dhe formimin e një qeverie ekspertësh

Opozita maqedonase ka përsëritur kërkesën për dorëheqjen e qeverisë dhe formimin e një qeverie të ekspertëve apo të shpëtimit kombëtare deri në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme paraletrare.

Kjo, sipas deputetit të VMRO DPMNE-së, Antonio Milloshoski, do të ishte rruga e vetme pas bllokadës  të vendosur nga Bullgaria mbi procesin e integrimit evropian të vendit, por edhe për shkak të menaxhimit jo të mirë të krizës me pandeminë.

“Në shoqërinë maqedonase, Zaev po bëhet faktor i mosbesimit midis shumicës së qytetarëve. Ekipi qeveritar nuk ka kapacitet për të ofruar rrugëdalje nga kjo krizë politike dhe ekonomike dhe për të ndërtuar një konsensus të gjerë politik dhe kombëtar mbi një strategji të re për progres të qëndrueshëm dhe institucione funksionale”, ka shkruar në fejsbuk, deputeti i VMRO DPMNE-së, Antonio Milloshoski.

Me një kërkesë të tillë dje doli edhe kryetari I kësaj partie Hristijan Mickovski pas takimit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela i cili gjithashtu ka kërkuar qeveri teknike deri në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

“Ajo që na ndodhi sot është një dëshmi tjetër e katastrofës nacionale që Zaev i solli kombit maqedonas, qytetarëve të Maqedonisë pa marrë parasysh përbërjen e tyre etnike dhe shtetit maqedonas. Prandaj, ata duhet të largohen nga pozicionet e tyre menjëherë dhe të organizojnë zgjedhje të parakohshme, në një afat që do ta lejojnë kushtet shëndetësore. Tani duhet të fillojmë të mendojmë për idenë e Aleancës për Shqiptarët, për një qeveri të shpëtimin kombëtar, një qeveri teknike ose ndonjë formë tjetër të qeverisjes”, ka deklaruar Mickovski. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Opozita kërkon dorëheqjen e qeverisë dhe formimin e një qeverie ekspertësh

 • 05/16/2021 at 01:38
  Permalink

  After examine a couple of of the weblog posts on your website now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and can be checking back soon. Pls check out my web page as properly and let me know what you think.

  Reply
 • 04/16/2021 at 15:38
  Permalink

  There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That may be a great level to convey up. I provide the thoughts above as common inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up where an important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each boys and girls feel the impression of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *