Si do të ndahen 6000 denarë, ndihma shtetërore për qytaterët. Pronarët e firmave afat deri më 10 Nëntor të paraqesin kërkesë

Ndihma shtetërore prej 6,000 denarë për pensionistët, të papunët dhe prindërit e vetëm do të paguhet drejtpërdrejt në llogarinë e transaksionit. Kartat e pagesave nuk do të shtypen për të parandaluar turmat para bankave dhe për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve, por edhe për të ulur kostot, sepse tani prodhimi i tyre do të ishte në kurriz të shtetit, tha Ministri i Financave Besimi. Si do të kontrollohet nëse kjo ndihmë do të përdoret për blerjen e produkteve maqedonase, në mënyrë që të ndihmojë ekonominë e vendit, nga Qeveria pa një përgjigje specifike. Ata thonë se bankat do të jenë përgjegjëse për ato sisteme ekzistojnë në banka. Qytetarët do të shkojnë në pazar me kartat e debitit që kanë, por në raportin e bankës do të jenë ato produkte, të cilat tashmë janë regjistruar në terminalet postare. Kur bankat kanë kasën e parave të gatshme, ato do të kenë një regjistrim se sa prej produkteve janë vendase. Isshtë një zgjidhje e veçantë softuerike, tha Ministri i Financave Fatmir Besimi.

Kompanitë, të cilat dëshirojnë të përdorin ndihmën shtetërore për pagimin e pagave për punonjësit, kanë 2 ditë, dmth deri më 10 të këtij muaji, të paraqesin një kërkesë në DHP të përgjigjen a ju takon ndihmë dhe sa, ata do të përgjigjen brenda 3 ditësh. Për të parandaluar abuzimin – pronarët do të mbajnë përgjegjësi penale dhe do të paguajnë një gjobë deri në 10 mijë euro.

 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *