VMRO-DPMNE ka vendosur të mos emërojë kandidatë për zgjedhjet lokale në Shtip dhe Plasnicë. LSDM: Frika nga konfrontimi

Ata thonë se ky vendim u mor për shkak të rritjes së madhe të pacientëve me KOVID-19 dhe ruajtjes së shëndetit të qytetarëve.

Megjithëse kreu i opozitës Mickoski dje nuk e përjashtoi mundësinë e pjesëmarrjes në zgjedhjet e parakohshme lokale në një koalicion me Aleancën për Shqiptarët – Alternativë, sot vendosi që zgjedhjet janë vetëm një tërheqje nga problemet reale me të cilat përballet qeveria.

“Qeveria nuk e merr seriozisht situatën për një arsye të thjeshtë sepse tani ata kanë një arsye plus për të ngatërruar publikun me zgjedhjet, për ta hequr atë nga gjithçka tjetër, përfshirë këtë bllokadë nga pala bullgare për procesin e integrimit në BE që ata i shërbyen Zoran Zaev për shkak të sjelljes së tij sharlatane “, tha Dimce Arsovski, zëdhënës i VMRO-DPMNE.

Nga ana tjetër, LSDM akuzon partinë për shmangien e konfrontimit parazgjedhor nga frika e dështimit.

“Sa për seriozitetin e Mickoskit, ai është një politikan i cili nuk kishte një mendim për çështjet më të rëndësishme, dhe sot deklaratat e tij nuk mund të merren më seriozisht. “Mickoski dhe VMRO-DPMNE janë gjithmonë në anën e kundërt të interesave të shtetit dhe qytetarëve dhe prandaj le të mos pyesin pse janë në opozitë, ata do të qëndrojnë atje për një kohë të gjatë.” – LSDM.

Vendimi i DPMNE u mbështet gjithashtu nga Nisma për thirrjen e një kongresi. Ata thonë se me këtë vendim Mickoski siguroi një fitore tjetër për LSDM-në.

Deri më tani, Sasko Nikollov nga LSDM, Lazar Naumov nga TMRO dhe Trajche Mitev janë regjistruar si kandidatë për vendin e kryetarit si një kandidat i pavarur. Përndryshe, afati për paraqitjen e kandidaturave skadon në mesnatë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *