Opozita shqiptare fajëson LDSM dhe BDI për bllokadën nga Bullgaria

Për bllokadën nga Sofja, kreu i partisë opozitare, Alternativa kërkon përgjegjësi nga koalicioni qeverisës LDSM-BDI sepse marrëveshja e vitit 2017 nuk respektohet. Alternativa akuzon se për shkak të interesave partiake rrezikohet qëllimi strategjik i vendit dhe çmimi paguhet nga të gjithë qytetarët. Afrim Gashi edhe njëherë theksoi nevojën që Shkupi t’i përgjigjet Bullgarisë me një pozicion të unifikuar kombëtar.

“Nëse kujtojmë deklaratat e Zaev dhe Borisov gjatë nënshkrimit të Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë, çfarë fjalësh të bukura i drejtuan njëri-tjetrit. Duhet shtruar pyetja: Çfarë ju ka ndodhur gjatë këtyre 3 viteve? Pse u ndave dhe u ktheve në pozitat rigoroze të viteve ’90? Dikush bëri një gabim këtu. Unë nuk e di se çfarë ka ndodhur, por nëse sot kemi “një kërcënim se Bullgaria do të pengojë procesin e integrimit të vendit, ndërsa 3 vjet më parë ajo donte të ishte një nxitës i integrimit të vendit tonë në BE, diçka ndodhi thekson Gashi transmeton alsat m.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Opozita shqiptare fajëson LDSM dhe BDI për bllokadën nga Bullgaria

 • 06/29/2021 at 09:02
  Permalink

  It is actually a nice and useful piece of info. I’m satisfied
  that you simply shared this useful info with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

  Reply
 • 02/11/2021 at 19:48
  Permalink

  I just like the valuable info you supply for your articles.
  I will bookmark your weblog and test once more right here
  regularly. I’m fairly sure I will be informed plenty of new stuff proper right
  here! Good luck for the next!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *