Gjykatësit kushtetues ndryshuan rregulloren për të marrë shtesa page prej 35 për qind

Gjykatësit kushtetues i dhanë vetes shtesë page prej 35 për qind. Dhjetë ditë më parë, shtesat u përfshinë në Rregulloren e Procedurës. Në plotësimin e dokumentit, gjykatësit shtuan nenin 10 – a. Të mund të marrin një shtesë në bazë të – kushteve të veçanta të punës dhe ekzistencës së rrezikut të lartë dhe konfidencialitetit. Ndryshimet u publikuan në Gazetën Zyrtare në 28 Tetor. Gjykatësit kushtetues janë thirrur në nenin 113 të Kushtetutës, për të lejuar një rritje prej 35 për qind.

Gjykatësit kushtetues marrin mbi 90 mijë denarë pagë bazë. Me ndërhyrjen në Rregulloren e tyre të punës, atyre iu mundësohen edhe pesëqind euro shtesë, mbi pagën bazë. Procedurën e gjykatësve kushtetues e ndjek Komisioni Kundër Korrupsionit. Kryetarja, Biljana Ivanovska, beson se gjykatësit nuk mund të rrisin pagat e tyre tashmë të larta përmes ndryshimeve në Rregullore. Kjo duhej të bëhej përmes një zgjidhjeje ligjore në Kuvend.als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Gjykatësit kushtetues ndryshuan rregulloren për të marrë shtesa page prej 35 për qind

 • 02/03/2021 at 11:31
  Permalink

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to
  be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
  side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *