Haga do të ngritë akuza edhe kundër udhëheqësve shqiptarë nga Maqedonia të cilët morën pjesë aktive në luftën në Kosovë!?

Ish Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të paraqitet para Gjykatës Speciale sot dhe sipas Zijad Becirovic, drejtor i Institutit Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit, Presidenti i tanishëm i Malit të Zi Milo Djukanovic së shpejti mund të udhëtojë në Hagë si një dëshmitar kyç kundër ish-udhëheqësit të UÇK-së transmeton vocentarmk/

Më interesante dhe e dobishme do të jetë dëshmia e Gjukanoviç, i cili mund të dëshmojë si një dëshmitar kurorëzues i lidhjeve personale me Hashim Thaçin dhe të tjerët, në mënyrë që dëshmia e tij të jetë në të vërtetë një pohim i të gjitha veprimtarive ushtarake dhe politike shqiptare. Gjukanoviç është një aktor i pashmangshëm sepse ai mori pjesë në vendimin për të dërguar forca ushtarake dhe policore në Kosovë. “Ai është dëshmitari i vetëm i gjallë që mund të dëshmojë vërtet në lidhje me ngjarjet në Kosovë dhe rajon,” tha Bekiroviç.

Ai shtoi se nuk ishte i befasuar kur u njoftua se akuzat kundër Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit ishin konfirmuar.

Nuk jam i befasuar nga largimi i tyre në Hagë. Akuzat do të shtrihen për disa udhëheqës të tjerë shqiptarë nga Maqedonia që morën pjesë aktive në luftën e Kosovës. Gjyqet do të zgjasin për vite me radhë, me të pandehurit që mbrojnë kryesisht veten e tyre kundër dorëzimit vullnetar, por duke pasur parasysh presionin mbi dëshmitarët e prokurorisë dhe përvojën e Tribunalit Penal Ndërkombëtar për ish Jugosllavinë, gjykimet e përgjithshme mund të marrin një rrjedhë tjetër.

Gjyqet do të zgjasin shumë, veçanërisht duke pasur parasysh njoftimin e të pandehurve se ata do të provojnë pafajësinë e tyre të pretenduar. Quiteshtë mjaft e sigurt që Thaçi dhe Veseli do të jenë përgjegjës për pengimin e punës në gjykatë dhe do të jetë një rrethanë veçanërisht rënduese nëse u dëshmohet atyre se (gabimisht) kanë përdorur shoqatat e mbrojtësve për të penguar punën e Gjykatës – thotë Bekirovic.

Sipas tij, gjatë gjykimit, Thaçi nuk do ti hyn në punë shumë që dikur kishte mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.

Çështja e përgjithshme e mbështetjes së SHBA për diçka dhe dikush gjithmonë ka një anë tjetër. Kjo është mirë. Unë mendoj se vetëm Izraeli ka mbështetje absolute në politikën e jashtme dhe, natyrisht, vendet miqësore dhe aleate si Mbretëria e Bashkuar. Çdo gjë tjetër i nënshtrohet analizës dhe rishikimit të pikëpamjeve. Sa i përket aktakuzës, ajo është një përgjegjësi individuale dhe nuk besoj se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë pas një të dyshuari për krime lufte në një gjykatë ndërkombëtare. Sllobodan Millosheviq është shembulli më i mirë i kësaj. Nga një njeri që ishte i rëndësishëm për Shtetet e Bashkuara, ai përfundoi në bankën e të akuzuarve në Hagë, thotë Becirovic. vocentar/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *