Kufijtë e Greqisë të mbyllur deri më 30 nëntor

Qeveria greke zgjati ndalimin e hyrjes në Greqi për shtetasit e vendeve të treta dhe vendimin për të kufizuar lidhjet tokësore, ajrore dhe detare të Greqisë me vendet fqinje deri në 30 nëntor.

Një vendim ka të bëjë me ndalimin e përkohshëm të hyrjes në Greqi të “të gjithë shtetasve të vendeve të treta, nga çdo pikë hyrje, në çdo mënyrë dhe me çdo mjet, përfshirë lidhjet ajrore, detare, hekurudhore dhe rrugore për arsye parandaluese. mbrojtja e shëndetit publik nga përhapja e mëtejshme e Covid-19 në territorin grek “.

Përjashtim bëjnë vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe zona Shengen, si dhe banorët e Australisë, Japonisë, Zelandës së Re, Ruandës, Koreve të Jugut, Tajlandës, Uruguait, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Singaporit.

Përjashtime janë gjithashtu kategori të caktuara të qytetarëve, të tilla si personeli mjekësor dhe punonjësit shëndetësorë, ata që kanë një leje qëndrimi në një vend anëtar të BE-së ose zona Shengen, anëtarët e misioneve qeveritare, diplomatët, transportuesit, shoferët e kamionëve që mbajnë mallrat, udhëtarët tranzit, studentët, kujdestarët e të moshuarve dhe personat me aftësi të kufizuara, si punëtorë sezonalë të bujqësisë.

Vendimi tjetër është kufizimi i përkohshëm i të gjitha lidhjeve tokësore me dhe nga Greqia “për arsye parandaluese për të mbrojtur shëndetin publik nga përhapja e mëtejshme e koronavirusit Covid-19 në territorin Grek, si dhe ndalimi i hyrjes së personave në territorin Grek, përveç nëse ata plotësojnë parakushte specifike”. “

Për turistët dhe shtetasit e huaj për të cilët nuk ka ndalim, hyrja lejohet vetëm përmes Bullgarisë, dmth përmes kalimit kufitar Promahonas (Kulla) dhe vetëm me një test molekular negativ për Covid-19 të bërë 72 orë para mbërritjes.

Nga vendkalimet e tjera kufitare që janë të hapura, dmth Kakavija dhe Kristalopigi në Shqipëri, Evzoni (Bogorodica) në Maqedoninë Veriore, nimfat në Bullgari dhe Kipi në Turqi, hyrja në Greqi lejohet vetëm për kategori të caktuara dhe gjithashtu me një test negativ PCR. 24mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *