SEKRETARI AZIRI TAKOI DREJTORËT E INSTITUCIONEVE KULTURORE

Sot (9 Nëntor), sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, z.Valmir Aziri në hapësirat e Galerisë Kombëtare realizoi takim me drejtoreshën e Qendrës Kulturore Informative Sermine Purini, drejtoreshën e Galerisë Kombëtare Dita Starova Qerimi, drejtorin e Teatrit Shqiptarë Adem Karaga, drejtorin e Qendrës Nacionale për Konservim Mehmet Selmani, drejtorin e Ansamblit shtetëror të këngëve dhe valleve popullore shqiptare të RMV-së Shkodran Tolaj, drejtorin e Galerisë së Tetovës Ilir Kurtishi, drejtorin e Teatrit të Tetovës Bekim Smajli si dhe drejtorin e Pallatit të Kulturës në Tetovë Artan Asllanaj.
Në takim u bisedua për sfidat e Institucioneve në kulturë në kohë pandemie, gjithashtu u diskutua dhe u hap debat për projektet e Institucioneve Kulturore për vitin 2021 dhe qasja e Ministrisë së Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut karshi shqetësimeve të komunitetit artistik dhe Institucioneve Kulturore.
Mes tjerash, u diskutua edhe për mënyrën se si zgjidhen anëtarët e komisioneve dhe vlerësimet që ju bëhen projekteve si dhe gjetja e mënyrës së duhur dhe krijimi i praktikave të reja për të ju dal në ndihmë artistëve në kohë pandemie.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “SEKRETARI AZIRI TAKOI DREJTORËT E INSTITUCIONEVE KULTURORE

 • 10/30/2021 at 11:47
  Permalink

  Hi, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, could
  test this? IE still is the marketplace leader and a big portion of other people will omit
  your wonderful writing due to this problem.

  Reply
 • 10/24/2021 at 10:02
  Permalink

  Wonderful article! This is the kind of information that are supposed to be shared around the net.

  Shame on Google for now not positioning this post higher!

  Come on over and visit my site . Thank you =)

  Reply
 • 09/30/2021 at 06:45
  Permalink

  Good short article thanks for sharing… extremely fascinating, excellent job as well as
  thanks for sharing such a good blog.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *