Spitalet hungareze para kolapsit, Orban njoftoi masat rigoroze.

Hungaria do të mbyllë shkollat ​​e mesme, universitetet dhe restorantet dhe do të prezantojë një shtetrrethim të zgjatur natën nga e marta në mesnatë për të ndaluar rritjen e shpejtë të rasteve të koronavirusit, tha Kryeministri Viktor Orban në faqen e tij në Facebook.

Orban tha sot se ngjarjet sportive do të mbahen pa spektatorë dhe të gjitha tubimet do të ndalohen, raporton agjencia hungareze MTI.

Ai shtoi se masat e reja kufizuese ishin të nevojshme sepse “nëse infeksioni vazhdon të përhapet me shpejtësinë e tij aktuale, spitalet hungareze nuk do të jenë në gjendje të mbajnë barrën”.

Në një adresë me video, Kryeministri Victor Orban njoftoi masat e mëposhtme:

– Klasat në shkolla dhe universitete do të jenë në internet.
– Restorantet, banjat dhe palestrat do të mbyllen.
– Rrethrrethimi do të jetë në fuqi nga ora 20:00 deri në 5:00 të mëngjesit.
– Ndalimi i festimeve.
– Ndalimi i tubimeve shoqërore për më shumë se 10 persona.
– Ndalimi i festimeve të dasmave.
– Ngjarjet sportive mund të mbahen vetëm pas dyerve të mbyllura.
– Hotelet do të jenë të hapura vetëm për udhëtarët e biznesit.

Një votim mbi masat e propozuara nga Viktor Orban do të zhvillohet në parlament të Martën dhe nëse masat miratohen, ato do të hyjnë në fuqi të Mërkurën.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

10 thoughts on “Spitalet hungareze para kolapsit, Orban njoftoi masat rigoroze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *