Vaksina e parë kundër Covid-19 që ofron 90% mbrojtje

Zhvilluesit e vaksinës Pfizer dhe BioNTech – e përshkruajnë këtë lajm si “ditë e shkëlqyeshme për shkencën dhe njerëzimin”

Vaksina është testuar tek 43.500 persona në gjashtë shtete dhe deri tani nuk është regjistruar asnjë komplikim, njofton BBC.

Kompanitë planifikojnë të aplikojnë për miratim emergjent në mënyrë që vaksina të fillojë të përdoret që nga fundi i muajit.

Kjo vaksinë në testet që janë zhvilluar në SH.B.A., Gjermani, Brazil, Argjentinë, Afrikë të Jugut dhe Turqi është aplikuar në dy doza me dallim prej tre javësh, ndërsa rezultatet tregojnë shtatë ditë pas dozës së dytë arrihet mbrojtje prej 90%.

Pfizer beson se do të jetë në gjendje të prodhojë 50 milion doza deri në fund të këtij viti, ndërsa rreth 1.3 miliardë doza deri në fund të vitit 2021.

Sidoqoftë, raportohet se sfidë në vete është që vaksina duhet të mbahet në depo ultra të ftohtë nën minus 80C. Gjithashtu ende nuk dihet se sa zgjat imuniteti nga vaksina.

Kreu i Pfizer, Dr.Albert Bourla tha: “Jemi një hap pranë që t`i sigurojmë njerëzimit gjënë e duhur që t`i japim fund kësaj krize globale shëndetësore.”

Profesori Ugur Sahin, një nga themeluesit e BioNTech, i përshkroi rezultatet si një “moment historik”. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

19 thoughts on “Vaksina e parë kundër Covid-19 që ofron 90% mbrojtje

 • 04/12/2021 at 15:27
  Permalink

  Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet
  again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to help other people.

  Reply
 • 04/03/2021 at 23:20
  Permalink

  Excellent post. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and individually recommend to
  my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

  Reply
 • 04/03/2021 at 19:55
  Permalink

  Tamamen organik malzemelerden yapılan Leke Kremi markası
  olmaya hak kazanmış olan lekekremim.com dan hemen en iyi leke kremi al

  Reply
 • 04/02/2021 at 11:56
  Permalink

  My partner and I stumbled over here coming from a different
  page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to exploring your web page for a second time.

  Reply
 • 03/24/2021 at 13:41
  Permalink

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s blog link on your page at
  suitable place and other person will also do same
  in support of you.

  Reply
 • 03/23/2021 at 10:06
  Permalink

  Valuable info. Fortunate me I discovered your website by chance, and I’m surprised why this coincidence did
  not happened earlier! I bookmarked it.

  Reply
 • 03/23/2021 at 03:40
  Permalink

  I think this is one of the so much important info for me.
  And i am happy reading your article. But wanna commentary on few normal issues,
  The web site style is great, the articles is truly great : D.
  Excellent job, cheers

  Reply
 • 03/22/2021 at 22:23
  Permalink

  I really like what you guys are usually up too. This sort of clever work and reporting!
  Keep up the good works guys I’ve incorporated
  you guys to blogroll.

  Reply
 • 03/22/2021 at 11:38
  Permalink

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
  I’m hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well.

  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to
  get my own, personal blog now 😉

  Reply
 • 03/22/2021 at 11:13
  Permalink

  I truly love your website.. Pleasant colors & theme. Did you develop this site yourself?

  Please reply back as I’m hoping to create my own personal site and want to learn where you got this from or just what the theme is named.

  Appreciate it!

  Reply
 • 03/22/2021 at 10:50
  Permalink

  Heya i am for the primary time here. I came across this board
  and I to find It truly helpful & it helped me out a
  lot. I hope to give one thing again and aid others such as you
  helped me.

  Reply
 • 03/22/2021 at 03:59
  Permalink

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Exceptional work!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *