Filipçe: Nuk do ketë orë policore për vikend, vakcina kundër kovid19 në fillim të vitit 2021

Dje kemi miratuar edhe disa rekomandime dhe masa, dhe ky është një kufizim nga grupimi, me përjashtimet e duhura. Ne jemi dëshmitarë që gjatë fundjavave ka grupe gjatë ditës në parqe. Kjo është një periudhë e vështirë dhe komplekse dhe të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm, të mos grupohemi, të mos largohemi nga shtëpia pa nevojë. Spitalet janë plot, mjekët janë të rraskapitur dhe nevojitet mbështetja e punonjësve shëndetësorë dhe vetëdijësimi i lartë i qytetarëve. “Ndalimi i grupimit nuk do të zbatohet në tregjet dhe transportin publik, në garat sportive …”, thotë Ministri Filipce.

Ai jep që nuk do të ketë masa të reja kufizuese dhe ndalimin e orës dhe tani për tani ata menduan se nuk ka nevojë për atë dhe këto masa ishin të mjaftueshme.

“Ne bëmë analiza dhe monitoruam situatën. Nuk ka njoftime ose të dhëna për masat shtrënguese shtesë. Tani për tani, ne mendojmë se në asnjë rajon në vendin tonë nuk duhet të bëhet, dmth duhet të ketë masa shtrënguese shtesë. Ekziston një rekomandim i duhur për secilën formë të sëmundjes dhe mjekët e familjes e dinë se si shkon. Vdekshmëria është e lartë kudo, jo vetëm këtu. Pacientët kronikë kanë një mekanizëm për të qëndruar në shtëpi dhe mund të qëndrojnë në shtëpi me një raport të mjekut. “Ka mjaft një shtretër spitalor,” shtoi Filipce.

Sa i përket kohës kur vendi do të marrë vaksinën për covid-19, Filipe tha se pritjet janë në fillim të vitit 2021.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Filipçe: Nuk do ketë orë policore për vikend, vakcina kundër kovid19 në fillim të vitit 2021

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *