Ministria e Shëndetësisë: Vaksina kundër gripit sezonal fillon sot

Ministria e Shëndetësisë informon se vaksinimi kundër gripit sezonal fillon sot. Qytetarët mund të caktojnë takime për vaksinime falas përmes mjekut të tyre të përgjithshëm.

Sot vaksinimi fillon në qendrat shëndetësore në Shkup, Veles, Negotinë dhe spitalin e përgjithshëm në Kavadarci; nesër në qendrat shëndetësore në Tetovë, Gostivar, Kërçovë, Ohër, Strugë, Vevçan, Makedonski Brod dhe Rostuse dhe Spitalin e Përgjithshëm me veprimtari të zgjeruar Dibër; të enjten në qendrat shëndetësore në Manastir, Prilep, Krushevë, Resnjë, Demir Hisar, Sveti Nikollë, Radovish, Strumicë, Shtip dhe Vallandovë dhe në Spitalin e Përgjithshëm me aktivitet të zgjeruar në Gjevgjeli, ndërsa të Premten në qendrat shëndetësore në Kumanovë, Kratovë, Kriva Pallankë, Berovë, Dellçevë, Vinicë, Probishtip, Pehçevë dhe Koçan.

Këtë vit, 40,000 doza të vaksinave sezonale të gripit janë prokuruar për vaksinim falas, 12,000 më shumë se sezonin e kaluar.

Ministri i Shëndetësisë Assoc. dr. Venko Filipce sot në një deklaratë për media theksoi se ky është viti i tretë me radhë që siguron një sasi adekuate për disa kategori të qytetarëve, përkatësisht personave mbi 65 vjeç, personave me sëmundje kronike, grave shtatzëna, profesionistëve shëndetësorë dhe fëmijëve deri në 5 vjeç.

Qendrat e Shëndetit Publik prokurojnë vaksina për përdorim komercial nga buxheti i tyre, të cilat janë gjithashtu në dispozicion të qytetarëve që nga sot.

Çdo vit interesi për vaksinim kundër gripit sezonal po rritet, veçanërisht tek të sëmurët kronikë dhe të moshuarit të cilët për shkak të përvojës pozitive nga vitet e mëparshme, vaksinohen rregullisht. Ministria e Shëndetësisë kujton se mënyra më efektive për të parandaluar sëmundjen dhe format e saj të rënda është imunizimi, veçanërisht në një kohë kur po përballemi me një pandemi të koronavirusit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *