Në gusht energjia elektrike u shtrejtua për 7.4%, a do kemi rritje të çmimit të rrymës elektrike përsëri!?

Qeveria ka vendosur të ndalojë prodhimin e energjisë elektrike nga hidrocentralet, duke qenë se niveli i ujit në liqenet natyralë dhe artificialë është zvogëluar, dhe për këtë arsye duhet të parandalohet rrezikimi i botës së egër.

Mungesa e energjisë elektrike do të sigurohet nga importet, derisa të ndryshojnë kushtet. Termocentralet shtetërore thonë se është ende herët për të formuar një çmim të ri, deri në fund të vitit kontrata ekzistuese gjashtëmujore midis ESM dhe Furnizuesit Universal do të jetë e vlefshme.

“Deri më 31.12.2020, kontrata gjashtëmujore me Furnizuesin Universal është në fuqi, dhe energjia elektrike do të dorëzohet nga ESM me çmimin që ESM dha në tenderin e shpallur prej tij. Çmimet e tregut të aksioneve për energjinë elektrike për tremujorin e parë në 2021 do të dihen më 15.12.2020, dhe pastaj për tremujorin e dytë. Pastaj llogaritjet do të bëhen për çmimin që ESM do t’i japë tenderit të Furnizuesit Universal të Energjisë Elektrike për periudhën 1 – 6. 2021. Në këtë moment, është shumë herët për të formuar çmimin, por AD ESM po punon vazhdimisht në uljen e çmimit të prodhimit të energjisë elektrike në mënyrë që të sigurojë stabilitetin e saj për familjet, dmth konsumatorët përfundimtarë “, thuhet në letrën nga ESM.

Si kujtesë, në gusht të këtij viti, energjia elektrike u rrit me 7.4% me shpjegimin se kompanitë shtetërore të energjisë si rezultat i pandemisë u përballën me të ardhura të reduktuara. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *