Në gusht energjia elektrike u shtrejtua për 7.4%, a do kemi rritje të çmimit të rrymës elektrike përsëri!?

Qeveria ka vendosur të ndalojë prodhimin e energjisë elektrike nga hidrocentralet, duke qenë se niveli i ujit në liqenet natyralë dhe artificialë është zvogëluar, dhe për këtë arsye duhet të parandalohet rrezikimi i botës së egër.

Mungesa e energjisë elektrike do të sigurohet nga importet, derisa të ndryshojnë kushtet. Termocentralet shtetërore thonë se është ende herët për të formuar një çmim të ri, deri në fund të vitit kontrata ekzistuese gjashtëmujore midis ESM dhe Furnizuesit Universal do të jetë e vlefshme.

“Deri më 31.12.2020, kontrata gjashtëmujore me Furnizuesin Universal është në fuqi, dhe energjia elektrike do të dorëzohet nga ESM me çmimin që ESM dha në tenderin e shpallur prej tij. Çmimet e tregut të aksioneve për energjinë elektrike për tremujorin e parë në 2021 do të dihen më 15.12.2020, dhe pastaj për tremujorin e dytë. Pastaj llogaritjet do të bëhen për çmimin që ESM do t’i japë tenderit të Furnizuesit Universal të Energjisë Elektrike për periudhën 1 – 6. 2021. Në këtë moment, është shumë herët për të formuar çmimin, por AD ESM po punon vazhdimisht në uljen e çmimit të prodhimit të energjisë elektrike në mënyrë që të sigurojë stabilitetin e saj për familjet, dmth konsumatorët përfundimtarë “, thuhet në letrën nga ESM.

Si kujtesë, në gusht të këtij viti, energjia elektrike u rrit me 7.4% me shpjegimin se kompanitë shtetërore të energjisë si rezultat i pandemisë u përballën me të ardhura të reduktuara. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Në gusht energjia elektrike u shtrejtua për 7.4%, a do kemi rritje të çmimit të rrymës elektrike përsëri!?

 • 09/19/2021 at 09:16
  Permalink

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

  Reply
 • 09/17/2021 at 10:05
  Permalink

  Simply desire to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just spectacular and that
  i can think you are an expert in this subject. Fine
  along with your permission let me to snatch your feed to keep updated with approaching post.

  Thanks 1,000,000 and please keep up the gratifying work.

  Reply
 • 09/16/2021 at 18:50
  Permalink

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled
  upon this I’ve found It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I am hoping to contribute & help different users like its aided me.
  Great job.

  Reply
 • 09/16/2021 at 07:53
  Permalink

  I used to be suggested this blog via my cousin. I am now not positive whether or not this put up is written by means
  of him as nobody else recognise such unique about my problem.
  You’re amazing! Thanks!

  Reply
 • 09/15/2021 at 15:03
  Permalink

  whoah this blog is magnificent i love reading your
  posts. Keep up the good work! You already know, many people are looking around for this information, you
  can aid them greatly.

  Reply
 • 09/14/2021 at 20:21
  Permalink

  Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  Reply
 • 09/14/2021 at 20:10
  Permalink

  My coder is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for
  about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress
  posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *