Nuk përjashtohet ora policore, por gjithçka mvaret nga situata epidemiologjike

Autoritetet shëndetësore do të analizojnë ditëve në vijim  situatën epidemiologjike dhe në rast se masat aktuale nuk japin rezultatet e nevojshme, ata nuk përjashtojnë mundësinë e futjes së masës më rigoroze shtrënguese, shtetrrethimin, orë policore.

Kjo është thënë disa herë në publik nga Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, por qëllimi është që t’u jepet një shans masave aktuale për të zvogëluar transmetimin e virusit kovid19.

– Në rast se situata epidemiologjike vazhdon të përkeqësohet, natyrisht që do të duhej të vepronim më ashpër. Masa përfundimtare është një shtetrrethim, i cili do të ishte një kufizim në lëvizjen e qytetarëve nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit. Për momentin, megjithë numrin shqetësues të infektuarve të sapokrijuar, megjithë kapacitetin e plotë spitalor, megjithë vdekshmërinë e lartë, dhe në fund të fundit megjithë stafin mjekësor të rraskapitur dhe të mangët, ka akoma shumë aktivitet në mbrëmje.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *