Qytetarët pa PCR teste do të udhëtojnë në Serbi dhe Shqipëri

Beogradi, Shkupi dhe Tirana nënshkruan një marrëveshje mbi lëvizjen e lirë të qytetarëve me karta identiteti.

Një memorandum mirëkuptimi dhe bashkëpunimi në luftën kundër Covid 19 dhe marrëveshja u nënshkruan në prani të Presidentit Serb Aleksandar Vuçiç dhe u nënshkrua nga Kryeministrat e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë – Ana Brnabic, Zoran Zaev dhe Edi Rama.

“Nëse një qytetar gjendet në Serbi ose Shqipëri dhe ka nevojë të trajtohet atje, vendi ku është ai do të përballojë shpenzimet e trajtimit të tij atje. E njëjta gjë vlen për qytetarët e Serbisë dhe Shqipërisë nëse gjenden këtu. “Me këtë, qytetarët e të tre vendeve nuk do të duhet të paguajnë për trajtim nga xhepi i tyre,” tha Kryeministri Zoran Zaev pas nënshkrimit të memorandumit.

Kryeministri Zaev, i cili ishte nikoqir i ngjarjes, tha se kjo hap rrugën për një bashkëpunim edhe më të fortë midis vendeve.

– Ne po hapim korridore të gjelbërta për udhëtime të qytetarëve tanë dhe operatorëve ekonomikë, të cilët lehtësojnë pasojat e Covid-19. Qytetarët dhe, mbi të gjitha, mbajtësit e ekonomisë do të lëvizin midis tre vendeve pa pasur nevojë për teste PCR, dmth ata do të lirohen nga barra administrative dhe financiare. “Ne duam ta bëjmë jetën më të lehtë për qytetarët tanë dhe të vendosim bazat për rimëkëmbjen ekonomike,” tha Zaev. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *