Ministri Bullgar: Asnjë kompromis me historinë Bullgare

“Bullgaria nuk mund të bëjë asnjë kompromis mbi çështjet që lidhen me historinë Bullgare dhe identitetin e të gjithë atyre njerëzve që ne i quajmë pjesë të historisë sonë të përbashkët,” tha Zëvendës Kryeministri Bullgar dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakachanov, duke komentuar bisedimet e djeshme midis delegacioneve të Maqedonisë Veriore. dhe Bullgaria në Sofje si pjesë e një takimi të nivelit të lartë të vendeve të Procesit të Berlinit të bashkë-kryesuar nga kryeministrat e të dy vendeve, Zoran Zaev dhe Bojko Borisov.

“Ne kemi shprehur qëndrimin tonë, i cili është i qartë, i qartë dhe përkon plotësisht me pozicionin kornizë të miratuar nga Parlamenti tetorin e kaluar. “Ne kemi shpjeguar se nuk mund të bëjmë asnjë kompromis mbi çështjet që lidhen me historinë Bullgare, identitetin e heroit Bullgar, të gjithë ata njerëz që ne i quajmë pjesë të historisë sonë të përbashkët,” tha Karakachanov. Karakaçanov e bëri këtë deklaratë pas zbulimit të një monumenti të Goce Delçev në qytetin e Samokov. REL/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *