Ministri Karakaçanov: Qëndrimi ynë i qartë, Goce Delçev bullgar që vdiq për popullin Bullgar

Goce Delchev ishte një mësues bullgar, një oficer bullgar që vdiq për popullin Bullgar, dhe jo për dikë tjetër të shpikur në laboratorët e Kominternit, këto janë fjalët e Ministrit Bullgar të Mbrojtjes Krasimir Karakachanov, i

Ai përsëriti se Bullgaria nuk mund të bënte kompromis me historinë dhe çështjet e identitetit

“Ne kemi shprehur qëndrimin tonë, i cili është i qartë, i qartë dhe përkon plotësisht me pozicionin kornizë të miratuar nga Parlamenti tetorin e kaluar. “Ne kemi shpjeguar se nuk mund të bëjmë asnjë kompromis mbi çështjet që lidhen me historinë Bullgare, identitetin e heroit Bullgar, të gjithë ata njerëz që ne i quajmë pjesë të historisë sonë të përbashkët,” tha Karakachanov.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *