Në pension të detyrueshëm në moshën 64 vjeçare

Të gjithë punëtorët përveç punonjësve të shëndetësisë dhe arsimit të lartë mbi moshën 64 vjeç dhe 15 vjet të shërbimit do të duhet të dalin në pension deri në fund të vitit të ardhshëm.

Projektligji për pensionin ka hyrë në procedurë parlamentare.Ligji pret të zvogëlojë numrin e të punësuarve në administratë dhe të hapë hapësirë ​​për punësim të stafit të ri.

LSDM thotë se në këtë mënyrë krijohen hapësira për punësimin e stafit të ri të cilët mund të japin një kontribut të rëndësishëm në përmirësimin e procesit të punës.

Në një procedurë parlamentare, së bashku me Projektligjin për Ndryshimet në Ligjin për Marrëdhëniet e Punës, ne paraqesim Projektligjin për Ndryshimet në Ligjin për Administratën, i cili do të mbulojë plotësisht të gjithë të punësuarit në sektorin shtetëror dhe privat.

Për të siguruar një periudhë të caktuar kalimtare, të gjithë ata që kanë aplikuar për zgjatjen e kontratës së punës deri më 31 gusht 2020, ne parashikojmë që kontrata e tyre të jetë e vlefshme deri në skadimin e kohës për të cilën është propozuar, pra deri në afatin e dhënë nga aplikimi i mëparshëm. lokalno/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Në pension të detyrueshëm në moshën 64 vjeçare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *