Rastet e të infektuarve me kovid19, Serbia jo larg katastrofës epidemiologjike

Serbia nuk është larg një situate katastrofike epidemiologjike, paralajmëroi anëtari i shtabit qeveritar të krizës së qeverisë serbe, epidemiologu Predrag Kon, pasi u thye rekordi i mëparshëm i numrit të njerëzve të sapo infektuar.

Është një situatë ku njerëzit nuk kanë ku të trajtojnë vetveten. “Ne duhet ta ndalojmë virusin, dhe nëse nuk e ndalojmë atë, atëherë ai do të na ndalojë,” i tha Kon Radios dhe Televizionit Serb të Kronikës në Beograd në ditën kur u raportuan 2823 raste të infeksionit me kovidium-19 në vend, një e re rekord ditor që nga shpërthimi më 6 mars.

“Vlerësohet se ka dukshëm më shumë të infektuar sesa të regjistruar zyrtarisht. Sondazhet e kryera në vendet e Evropës Perëndimore kanë treguar se numri i të infektuarve është 10-20 herë më i lartë se numri i regjistruar zyrtarisht,” tha Kon, duke lidhur statistikat me situatën epidemiologjike në Serbi.

“Për analogji, nëse keni mesatarisht 1000 njerëz të infektuar në ditë, atëherë keni rreth 10,000 deri në 20,000 në ditë që janë ngjitës edhe pa e ditur. “Duhet thënë që ata ngadalë pushojnë së qeni ngjitës pas një jave në 10 ditë, dhe pas 14 ditësh sigurisht.”

“Në vend që të luftojmë virusin, ne jemi duke luftuar masat,” tha ai, duke bërë thirrje që festimet dhe tubimet të shmangen dhe që qytetarët të mbajnë maska, duke mbrojtur kështu veten dhe shëndetin e njerëzve të tjerë.

Gjendja e jashtëzakonshme në Serbi për shkak të koronavirusit gjatë valës së parë u shpall në 15 Mars, kur sipas të dhënave zyrtare kishte 46 të infektuar dhe 23 pacientë në spital, dhe vetëm një në një aparat respirator. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

11 thoughts on “Rastet e të infektuarve me kovid19, Serbia jo larg katastrofës epidemiologjike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *