Tërmet në pjesën perendimore të Maqedonisë së Veriut

Tërmeti që ndodhi në 4 orë dhe 54 minuta u ndje në të gjithë Maqedoninë. Epiqendra ishte 50 km në jugperëndim të Shkupit në zonën e epiqendrës Tetovë-Gostivar afër Mavrovo, në një thellësi prej 8.5 km.

Sipas informacionit nga observatori sizmologjik në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, është një tërmet me madhësi 5 sipas madhësisë lokale Rihter. Sipas të dhënave të deritanishme, tërmeti më së shumti është ndjerë nga popullata në Gostivar dhe Mavrovë me pesë gradë sipas shkallës makrotizmike evropiane, në Tetovë dhe Shkup me katër gradë, dhe në Manastir, Prilep dhe rrethinë me tre gradë sipas të njëjtës shkallë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *