Gjykata Evropiane e Drejtësisë dënon Italinë për ndotjen e ajrit

Gjykata e Drejtësisë e BE ka vendosur që Italia ka shkelur ligjin Evropian të cilësisë së ajrit duke tejkaluar në mënyrë sistematike dhe këmbëngulëse kufijtë e grimcave. Gjykata, e drejtuar nga Komisioni Evropian në 2018, zbuloi se nga 2008 në 2017 vlerat kufitare ditore dhe vjetore për grimcat PM10 ishin tejkaluar rregullisht në pjesë të caktuara të Italisë dhe se Italia nuk miratoi masa në kohë për të garantuar respektimin e vlerave kufitare. .

Ky vendim mund të çojë në sanksione serioze. Italia nuk është i vetmi vend evropian i dënuar për ndotjen e ajrit. Gjegjësisht, Franca u dënua në 2019, dhe Polonia në 2018. Ndotja e ajrit është shkaku i rreth 480,000 vdekjeve të parakohshme në Evropë, sipas të dhënave nga Agjencia Evropiane e Mjedisit. Soruce: inovativnostmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Gjykata Evropiane e Drejtësisë dënon Italinë për ndotjen e ajrit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *