KE nuk heq dorë nga fillimi i negociatave, shpreson në kompromis midis Shkupit dhe Sofjes

Komisioni Evropian nuk heq dorë nga fillimi i negociatave me Maqedoninë Veriore dhe mbetet i mendimit se të dy palët duhet të gjejnë një kompromis dhe se mosmarrëveshjet mund të kapërcehen.

“Ne inkurajojmë të dy palët të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të gjetur një zgjidhje për problemet e tyre bilaterale.”

Zëdhënësi i zgjerimit Ana Pisonero tha për MIA, si një reagim pas takimit të Kryeministrave të Shtatë Maqedonisë dhe Bullgarisë, Zoran Zaev dhe Bojko Borisov në Sofje.

Këshilli i Ministrave i BE do të takohet në 17 nëntor për të diskutuar zgjerimin dhe për të vendosur mbi miratimin e kornizës negociuese të BE me Maqedoninë e Veriut, por Bullgaria nuk është tërhequr për tani dhe beson se nuk mund të dha dritën jeshile derisa të arrihej një kompromis për çështjet gjuhësore, emrat e shkurtër dhe temat historike.

“Ne vazhdojmë të shpresojmë se një marrëveshje mbi një kornizë negociuese mund të arrihet së shpejti në mënyrë që të zhvillojmë konferencën e parë ndërqeveritare sa më shpejt të jetë e mundur.” thotë Pisonero për MIA.
Komisioni Evropian thotë se për ta përgjigja është akoma “sa më shpejt të jetë e mundur”, por ata kurrë nuk kanë bërë oferta në data.

Vetëm presidenca gjermane dhe Komisioneri Evropian për Zgjerimin kanë deklaruar publikisht se ata shpresojnë në ndërqeveritarin e parë deri në fund të këtij viti, dmth brenda kornizës së presidencës së Gjermanisë në BE. 360 shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *