Qeveria do të merr borxh mbi 500 milion euro vitin e ardhshëm

Shteti do të marrë hua 530 milion euro vitin e ardhshëm. Autoritetet planifikojnë të shesin pronë shtetërore për të kompensuar mungesën, pasi shteti planifikon të shpenzojë më shumë sesa mbledh. Një rezervë prej 50 milion euro është parashikuar për krizën e kovidit nëse ende vazhdon të kërcënojë vendin dhe qytetarët dhe që mos të ketë ribalancë ende në muajt e parë të vitit.

Është e vështirë të planifikosh buxhetin e shtetit në kushtet e një pandemie, sepse parashikueshmëria është e vështirë kur përballemi me një situatë të paparashikueshme, thotë akademiku Abdulmenaf Bexheti për rel, duke analizuar projekt-buxhetin e vitit të ardhshëm.

Huamarrja do të vazhdojë, investimet kapitale janë përsëri të parashikuara shumë dhe një ulje e lehtë e borxhit publik është planifikuar në një periudhë afatmesme. Shumica e parave do të shkojnë për mbrojtjen sociale dhe shëndetin. Ndërsa prisni paratë nga paketa e katërt e ndihmës, ekonomia propozon që vitin e ardhshëm përqendrimi të jetë në eliminimin e ekonomisë hije.

Çfarë planifikon Qeveria?

Shteti planifikon të shpenzojë mbi katër miliardë euro vitin e ardhshëm dhe të ketë të ardhura prej 3.45 miliardë euro, që do të thotë se thesari i shtetit do të jetë më i shkurtër për mbi 500 milion euro.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *