A mbrojnë maskat nga covid – 19!? Studimi jep përgjigjen…

Shkencëtarët kanë interpretuar dhe provuar se maskat sigurisht zvogëlojnë mundësinë e përhapjes së pikave, dhe kështu përhapjen e viruseve. Gjithashtu, disa ekspertë kanë theksuar se maskat mund të zvogëlojnë përqendrimin e virusit në ajër dhe kështu ngarkesën virale ndaj së cilës do të ekspozohen njerëz të shëndetshëm. Dhe hulumtimi i botuar në revista shkencore siç është prestigjiozja Lancet ka treguar se ekziston një korrelacion midis ekspozimit ndaj virusit dhe ashpërsisë së sëmundjes.

Sidoqoftë, në atë kohë, studimet u bazuan në përvojat me disa sëmundje të tjera infektive të frymëmarrjes, të tilla si gripi. Më vonë, disa studime bindëse konfirmuese u kryen në Covid 19, por këto u kryen kryesisht në laborator, shpesh në modele ose kafshë.

Në fazat e hershme të pandemisë, kishte një mungesë hulumtimi për të konfirmuar këtë në popullatën reale, ku ndryshimi i vetëm në mostër do të ishte se një pjesë e popullsisë së një vendi me një popullsi të ngjashme, kulturë të ngjashme dhe zakone të ngjashme mban maska ​​dhe tjetra jo.

Veshja e maskave zvogëlon vdekshmërinë me të paktën dy herë

Një studim i tillë u krye më në fund këto ditë dhe u botua nga Universiteti Amerikan Vanderbilt të Martën. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *