Historike/ Pandev kualifikon Maqedoninë e Veriut në Euro 2020

Maqedonia e Veriut shkruan historinë dhe kualifikohet për herë të parë në finalet e një kampionati Europian. Falë edhe futbollistëve shqiptarë që ka në gjirin e saj skuadra e Igor Angelovskit triumfoi me rezultatin 0-1 në Gjeorgji në finalen e play-off të Ligës D duke u bërë skuadra e parë që siguron pjesëmarrjen në Euro 2020 nëpërmjet Ligës së Kombeve.

Në Tbilisi fatet e ndeshjes i vendosi veterani 37-vjeçar Goran Pandev me një gol në minutën e 56-të pas asistit të Nestorovskit. Me 4 shqiptarë në fushë Bejtulai dhe Musliu në mbrojtje si dhe Ademi dhe Alioski në mesfushë por edhe me Enis Bardhin apo Ferhan Hasanin që e ndiqnin ndeshjen ndaj Gjeorgjisë nga televizori për shkaqe dëmtimi, Maqedonia e Veriut bëri një paraqitje shumë të mirë në Tbilsi duke e merituar plotësisht kualifikimin.

Në Euro 2020 do të flitet edhe shqip pikërisht për faktin se te Maqedonia e Veriut trajneri Igor Angelovski grumbullon shumë futbollistë me origjinë shqiptare ashtu siç bëri edhe për këtë përballje. Përsa i përket sfidës ndaj Gjeorgjisë, Maqedonia e Veriut ishte më konkrete dhe nuk vodhi asgjë në këtë sfidë. Pandev, Bardhi, Ademi e Alioski me shokë në qershorin e vitit të ardhshëm do të bëjnë realitet ëndrrën për të luajtur në një kampionat europian për herë të parë me përfaqësuesen e tyre aty ku do të bëjnë pjesë në grupin C sëbashku me Holandën, Ukrainën dhe Austrinë. tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Historike/ Pandev kualifikon Maqedoninë e Veriut në Euro 2020

 • 11/05/2021 at 07:55
  Permalink

  It’s amazing in support of me to have a site, which is
  beneficial in favor of my experience. thanks admin

  Reply
 • 11/02/2021 at 16:35
  Permalink

  Having read this I believed it was very enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this content together.

  I once again find myself personally spending a
  lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

  Reply
 • 08/06/2021 at 23:54
  Permalink

  It’s really a great and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

  Reply
 • 07/31/2021 at 20:54
  Permalink

  I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles
  or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this info So i am satisfied to exhibit that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed.

  I such a lot undoubtedly will make certain to don?t disregard this website and provides it a look on a
  constant basis.

  Reply
 • 07/30/2021 at 08:07
  Permalink

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice.

  Maybe you could write next articles referring to this
  article. I want to read even more things about it!

  Reply
 • 07/28/2021 at 21:42
  Permalink

  Hi there fantastic blog! Does running a blog like this take a
  massive amount work? I have very little understanding of programming however I was hoping to
  start my own blog in the near future. Anyhow, if you have any suggestions or tips for
  new blog owners please share. I know this is off subject however I just
  had to ask. Many thanks!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *