Kjo vitamin zbut pasojat nga thithja e ajrit të ndotur

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se 90 përqind e popullsisë së botës jeton në zona ku ndotja e ajrit tejkalon kufijtë e saj. Shkencëtarët kanë dyshuar prej kohësh që PM 2.5 (grimca të vogla në ajër) shkaktojnë ndryshime epigjenetike në qelizat tona që mund të rrezikojnë shëndetin tonë, sipas National Geographic transmeton hashtagmk.

Kur bëhet fjalë për vendin tonë, sistemi i monitorimit të cilësisë së ajrit, i operuar nga institucionet zyrtare, tregon se përqendrimi i substancave të dëmshme në ajër, veçanërisht grimcat PM, në qytete tejkalon rregullisht kufijtë e sigurisë së cilësisë së ajrit, të rekomanduara nga udhëzimet e Botës organizatë shëndetësore.

Për këtë arsye, në vitin 2017, një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve zhvilloi një provë klinike për të gjetur se si efektet e ekspozimit ndaj ndotjes së ajrit me PM 2.5 mund të zbuten me suplemente ditore të vitaminës B që përmbajnë 2.5 mg acid folik. , 50 mg të vitaminës B6 dhe 1 mg të vitaminës B12.

Studimi përfshiu dhjetë vullnetarë të cilët së pari u ekspozuan ndaj ajrit të pastër dhe iu dha një placebo për të matur përgjigjet e tyre fillestare. Më vonë, të njëjtët subjekte u testuan me doza të larta të vitaminës B dhe u ekspozuan ndaj ajrit shumë të ndotur që përmban nivele të larta të PM 2.5.

Rezultatet e studimit zbuluan se katër javë plotësim i vitaminës B kufizuan efektin e PM 2.5 midis 28 dhe 78 përqind në dhjetë vende gjenesh. Studiuesit zbuluan se një reduktim i ngjashëm u reflektua në ADN mitokondriale, pjesët e qelizave që prodhojnë energji.

Sidoqoftë, shkencëtarët theksojnë se ky studim ka shumë kufizime, të tilla si numri i vogël i subjekteve, dhe më pak informacion mbi sasinë e vitaminës B që shkakton reagimin dhe se kërkohet një hulumtim dhe testim më i hollësishëm, rezultatet e këtij studimi janë inkurajuese dhe mund të përmbajnë çelësin për zvogëlimin e ndotjes së ajrit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

14 thoughts on “Kjo vitamin zbut pasojat nga thithja e ajrit të ndotur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *