Ndotja e ajrit mund të rrisë vdekshmërinë e koronavirusit me 15%

Ekspozimi afatgjatë ndaj ndotjes së ajrit mund të rrisë rrezikun e vdekjes nga Covid-19 në të gjithë botën me një mesatare prej rreth 15 përqind, sipas një studimi ndërkombëtar të botuar sot raporton biznismk/

Një studim i botuar në revistën Cardiovaskular Research kërkon të vlerësojë shkallën në të cilën ndotja e ajrit, e cila tashmë shkakton vdekje të parakohshme, mund të ndikojë në vdekshmërinë e Covid-19.

Ky raport mund të jetë i lartë deri në 19 përqind në Evropë, 17 përqind në Amerikën e Veriut dhe rreth 27 përqind në Azinë Lindore, sipas profesorit Joss Levelwell të Institutit Max Planck për Kimi në Mainz, Gjermani.

Ekspozimi i zgjatur ndaj ndotjes së ajrit përbënte 29 përqind të vdekjeve nga Covid në Republikën Çeke, 27 përqind në Kinë, 26 përqind në Gjermani, 22 përqind në Zvicër, 21 përqind në Belgjikë, 19 përqind në Hollandë, 18 përqind në Francë dhe 15 përqind. në Itali, 14 përqind në Mbretërinë e Bashkuar, 12 përqind në Brazil, 11 përqind në Portugali, nëntë përqind në Spanjë, gjashtë përqind në Izrael, tre përqind në Australi dhe vetëm një përqind në Zelandën e Re.

Studiuesit përdorën të dhëna të mëparshme epidemiologjike amerikane dhe kineze për ndotjen e ajrit dhe Covid-19 dhe SARS nga 2003, sëmundje të ngjashme me koronavirusin e ri. Në llogaritjet e tyre, ata i kombinuan ato me të dhëna satelitore mbi ekspozimin global ndaj grimcave të vogla (PM2, 5) dhe të dhëna nga rrjetet e monitorimit të ndotjes së tokës.

Autorët nuk krijojnë një lidhje midis shkakut të drejtpërdrejtë dhe pasojave të asaj ndotjeje në vdekshmërinë Covid-19.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

229 thoughts on “Ndotja e ajrit mund të rrisë vdekshmërinë e koronavirusit me 15%

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *