Gjermania në ndihmë kompanive, 22 miliardë euro paketë për shkak Covid – 19

Gjermania pret të paguajë deri në 22 miliardë euro ndihmë financiare nga janari deri në qershor 2021 për kompanitë dhe të vetë-punësuarit për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri.

Një paketë gjermane e ndihmës në nëntor për të kompensuar kompanitë e prekura nga masat kufizuese do të arrijë në 14 miliard euro, i tha DPA një burim i njohur me këtë çështje.

Qeveria fillimisht priste të paguante 10 miliardë euro.

Këshilli i Këshilltarëve Ekonomikë të qeverisë gjermane pret që ekonomia gjermane të tkurret më pak sesa pritej fillimisht falë një vere më të suksesshme, por një valë e dytë e koronavirusit ka prishur edhe më tej rritjen e pritshme në 2021.

Sipas paketës së re të ndihmës, kompanitë mund të marrin deri në 200,000 euro në muaj për të paguar kosto fikse si qiraja, dhe tregtarët e vetëm mund të marrin deri në 5,000 euro.

Gjermania ka fuqi të mjaftueshme fiskale për të siguruar ndihmë financiare shtesë nëse është e nevojshme, tha të enjten Ministri gjerman i Financave Olaf Scholz. Gjermania ka në plan të marrë hua 300 miliardë euro këtë vit dhe tjetrin, por duhet të konsiderojë me kujdes se cilat masa kanë kuptim, shtoi Scholz.

Sipas vlerësimeve ekonomike, Gjermania u dha kompanive dhe qytetarëve rreth 8.3 përqind të PBB-së së saj në formën e granteve, pak më pak se Shtetet e Bashkuara, të cilat dhanë rreth 9.1 përqind. (MIA)

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Gjermania në ndihmë kompanive, 22 miliardë euro paketë për shkak Covid – 19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *