Knaus: Tërë rajoni do të vuajë nëse Maqedonia e Veriut bllokohet për në BE

Republika e Maqedonisë së Veriut është vendi i vetëm për të cilën Komisioni Evropian është kategorik se mund të fillojë negociata. Nëse vendi për të cilin BE-ja beson se është më mirë i gatshëm që ta fillojë procesin negociues sërish është bllokuar për shkak të problemeve bilaterale, atëherë tërë rajoni do të vuajë, vlerëson analisti politik dhe themelues i Iniciativës evropiane për stabilitet, Gerald Knaus.

“Sa është e rrezikshme kur politikanët në rajon do të ndalojnë të besojnë në perspektivën evropiane mund të shihet në vend tjetër, në lindje nga BE-ja, ku zhvillohen luftëra dhe ku nacionalistët pohojnë se BE-ja është ‘fata morgana’”, thotë Knaus në një intervistë për Radion kombëtare bullgare. tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

95 thoughts on “Knaus: Tërë rajoni do të vuajë nëse Maqedonia e Veriut bllokohet për në BE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *