Mickoski kërkon marrëveshje me gjuhë, identitet, histori dhe pakicë të mbrojtur – përndryshe do t’u ndodh populli

Opozita do të mbështesë qeverinë nëse arrin një marrëveshje me Bullgarinë që do të mbrojë unikalitetin e gjuhës dhe identitetit maqedonas, por nëse Zaev përsëri bën pazar në dëm të interesave kombëtare, atëherë populli do t’i ndodhin të njëjtën ditë. Tre ditë para afatit të fundit për një marrëveshje me Sofjen zyrtare, lideri i opozitës Mickoski paralajmëron qeverinë të mos bëjë më lëshime

Mickoski zbuloi detaje të bisedimeve që ai kishte me zyrtarë të lartë në qeverinë Bullgare në të cilat, siç tha ai, pala Bullgare i shpjegoi atij se Sofja zyrtare tani po i kërkon Zaevit të përmbushë premtimet që ai bëri si një udhëheqës i opozitës para se të vinte në pushtet në 2016. .
Në një deklaratë me shkrim nga Bihac, ata thonë se gjuha dhe identiteti janë konkrete.
“Politikat e guximshme të Presidentit të LSDM-së Zoran Zaev, nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës dhe Marrëveshjes për Fqinjësi të Mirë dhe Miqësi me Bullgarinë theu agoninë e pasigurisë në vend, zgjidhën angazhimin dekada të qytetarëve dhe vendit për një perspektivë Euro-Atlantike.
“Politikat tona gjatë tre viteve të fundit janë të qëndrueshme, identiteti ynë është aq i fortë sa konkret dhe gjuha maqedonase njihet, një nga gjuhët e BE, e regjistruar në KB, kështu që marrëveshja e fqinjësisë së mirë dhe miqësisë me Bullgarinë nënshkruhet në maqedonisht.” në deklaratën me shkrim të LSDM-së. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

41 thoughts on “Mickoski kërkon marrëveshje me gjuhë, identitet, histori dhe pakicë të mbrojtur – përndryshe do t’u ndodh populli

 • 10/17/2021 at 19:37
  Permalink

  Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since I book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help
  others.

  Reply
 • 10/16/2021 at 04:53
  Permalink

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to
  be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you
  few interesting things or advice. Perhaps you could write next
  articles referring to this article. I desire to read even more things about
  it!

  Reply
 • 10/16/2021 at 00:51
  Permalink

  820404 938044Cause thats required valuable affiliate business rules to get you started on participating in circumstances appropriate for your incredible web-based business concern. Inernet marketing 475752

  Reply
 • 10/13/2021 at 17:53
  Permalink

  Hi, Neat post. There’s a problem together with your site in internet explorer, may test this?

  IE still is the marketplace leader and a huge portion of other people will omit your great writing due to this
  problem.

  Reply
 • 10/13/2021 at 12:28
  Permalink

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look
  great though! Hope you get the problem resolved
  soon. Cheers

  Reply
 • 10/03/2021 at 06:46
  Permalink

  873352 464365A truly fascinating read, I may possibly nicely not agree completely, but you do make some quite legitimate factors. 642725

  Reply
 • 09/30/2021 at 12:00
  Permalink

  Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard
  to get that “perfect balance” between user friendliness
  and visual appearance. I must say you’ve done a fantastic job with this.
  Also, the blog loads extremely quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

  Reply
 • 09/30/2021 at 09:21
  Permalink

  One important issue is that when you’re searching for a education loan you may find that you will need a co-signer. There are many situations where this is correct because you could find that you do not possess a past credit score so the lender will require that you’ve got someone cosign the money for you. Interesting post.

  Reply
 • 09/28/2021 at 10:20
  Permalink

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s
  on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

  Reply
 • 09/27/2021 at 21:01
  Permalink

  I will immediately grab your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please allow me realize so that I may just subscribe.

  Thanks.

  Reply
 • 09/22/2021 at 06:55
  Permalink

  It is appropriate time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting issues or advice.
  Maybe you could write next articles regarding this
  article. I want to learn more issues about it!

  Reply
 • 09/17/2021 at 15:52
  Permalink

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough
  time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I
  had to ask!

  Reply
 • 09/17/2021 at 10:20
  Permalink

  Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came
  to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and brilliant design.

  Reply
 • 09/16/2021 at 16:37
  Permalink

  It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may just I want to suggest you few interesting issues or tips.

  Maybe you can write next articles relating to this article.
  I desire to learn more issues approximately it!

  Reply
 • 09/16/2021 at 03:56
  Permalink

  Woah! I’m really digging the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and
  appearance. I must say you’ve done a amazing job with this.

  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet
  explorer. Exceptional Blog!

  Reply
 • 08/22/2021 at 02:49
  Permalink

  I’ve been browsing online more than three hours today, but I never found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful value sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as
  you did, the internet shall be a lot more useful than ever before.

  Reply
 • 08/21/2021 at 21:14
  Permalink

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to books, as I
  found this paragraph at this site.

  Reply
 • 08/21/2021 at 16:22
  Permalink

  I’ve been browsing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like
  yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be much more useful than ever before.

  Reply
 • 08/04/2021 at 04:02
  Permalink

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
  this article and also the rest of the site is also very
  good.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *