Mickoski kërkon marrëveshje me gjuhë, identitet, histori dhe pakicë të mbrojtur – përndryshe do t’u ndodh populli

Opozita do të mbështesë qeverinë nëse arrin një marrëveshje me Bullgarinë që do të mbrojë unikalitetin e gjuhës dhe identitetit maqedonas, por nëse Zaev përsëri bën pazar në dëm të interesave kombëtare, atëherë populli do t’i ndodhin të njëjtën ditë. Tre ditë para afatit të fundit për një marrëveshje me Sofjen zyrtare, lideri i opozitës Mickoski paralajmëron qeverinë të mos bëjë më lëshime

Mickoski zbuloi detaje të bisedimeve që ai kishte me zyrtarë të lartë në qeverinë Bullgare në të cilat, siç tha ai, pala Bullgare i shpjegoi atij se Sofja zyrtare tani po i kërkon Zaevit të përmbushë premtimet që ai bëri si një udhëheqës i opozitës para se të vinte në pushtet në 2016. .
Në një deklaratë me shkrim nga Bihac, ata thonë se gjuha dhe identiteti janë konkrete.
“Politikat e guximshme të Presidentit të LSDM-së Zoran Zaev, nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës dhe Marrëveshjes për Fqinjësi të Mirë dhe Miqësi me Bullgarinë theu agoninë e pasigurisë në vend, zgjidhën angazhimin dekada të qytetarëve dhe vendit për një perspektivë Euro-Atlantike.
“Politikat tona gjatë tre viteve të fundit janë të qëndrueshme, identiteti ynë është aq i fortë sa konkret dhe gjuha maqedonase njihet, një nga gjuhët e BE, e regjistruar në KB, kështu që marrëveshja e fqinjësisë së mirë dhe miqësisë me Bullgarinë nënshkruhet në maqedonisht.” në deklaratën me shkrim të LSDM-së. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Mickoski kërkon marrëveshje me gjuhë, identitet, histori dhe pakicë të mbrojtur – përndryshe do t’u ndodh populli

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *